02144761201تماس مستقیم با تعاونی
تعاونی کاشانه همت

دو آمار متفاوت از نرخ رشد مسکن در دی ماه

دو آمار متفاوت از نرخ رشد مسکن در دی ماه

به گزارش اقتصادنیوز ، گزارش شاخص قیمت املاک مسکونی شهر تهران در دی ماه سال ۹۹ از سوی  مرکز آمار ایران منتشر شد . براساس این گزارش عدد شاخص در دیماه ١٣٩٩ بر اساس ماه پایه فروردین ١٣٩۵ به عدد ۶٣٨,٣ رسید که نسبت به ماه قبل ٨.٢ درصد افزایش داشته است.

تعاونی کاشانه همت

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ١٣٩٩ به عدد ٩٠,۴ درصد رسیده است؛ یعنی بایستی خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به دی ١٣٩٨، ٩٠.۴ درصد بیشتر پرداخت کنند. تورم نقطه‌ای این ماه در مقایسه با ماه قبل(٨٣,٠) ٧.۴ واحد درصد افزایش یافته است.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به عدد شاخص ماه قبل است که در دی ماه ١٣٩٩ این اطلاع به عدد ٨,٢ درصد رسیده است. تورم ماهانه دی در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٨.۵- درصد)، ١۶.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم سالانه دی ماه ١٣٩٩ املاک مسکونی شهر تهران به عدد ٧١,٨ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل(۶٨,٢)، ٣.۶ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز ،هفته گذشته ، بانک مرکزی گزارشی از تحولات بازار مسکن در دی ماه امسال منتشر کرده بود که براساس آن  قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران، ۲۷۳.۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بررسی تحولات متوسط قیمت مسکن به تفکیک مناطق شهر تهران موید آن است که در دی ماه سال جاری تعداد ۸ منطقه از مجموع ۲۲ منطقه، کاهش قیمت مسکن نسبت به ماه قبل از آن را ثبت کرده اند.

دو آمار متفاوت از نرخ رشد مسکن در دی ماه
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *