02144761201تماس مستقیم با تعاونی
تعاونی کاشانه همت

آخرین وضعیت طرح فروش متری مسکن در بورس کالا

بر اساس گفته های مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران، درخصوص انتشار اوراق سلف مسکن در بورس، سرمایه گذار در زمانی که سر رسید اوراق فرا می رسد، یا می تواند واحد انتخابی خود را تحویل بگیرد و یا اینکه پول اوراق را بر اساس قیمت کارشناسی شده دریافت کند.

تعاونی کاشانه همت

نحوه قیمت گذاری مسکن در بورس

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت، به گفته جواد فلاح: برخلاف فولاد و آلومینیوم که کالای همگن و برابر به حساب می آیند و هر فردی که کالا را خریداری می کند می داند که چه چیزی با چه مشخصاتی خریده است، مسکن کالایی ناهمگن محسوب می شود.

به طور کلی قیمت مسکن متاثر از نقطه قرار گیری زمین مسکن در نقاط مختلف کشور، نوع ساخت، کیفیت ساخت و… متفاوت می باشد.

حتی ممکن است قیمت طبقات یک ساختمان نیز باهم فرق داشته باشد. به همین دلیل برای رفع این مسئله، اوراق بر روی هر پروژه مشخص شده منتشر خواهد شد.

ایشان ادامه دادند: به عنوان مثال، برای یک پروژه مشخص در یک موقعیت و زمین تعیین شده، جواز معین، مصالح، نقشه و مجوز ساخت مشخصی دریافت خواهد شد و به همین صورت، اوراق هر پروژه با اوراق پروژه های دیگر متفاوت خواهد بود.

همانطور که قبلا گفته شد، قیمت واحدهای داخل یک ساختمان مشخص با هم متفاوت است. به همین دلیل برای حل این مسئله و همگن سازی و برابری مسکن در بورس ، یک واحد را به عنوان مبنا و اساس در پروژه ها انتخاب شده و سایر واحدها بر اساس آن مبنا قیمت گذاری می شوند.

جواد فلاح افزود: به عنوان مثال واحد شماره یک در طبقه اول یک پروژه را واحد مبنا قرار می دهیم و واحدهای دیگر بر اساس آن قیمت گذاری می شوند. از آن جایی که واحد شماره دو مشخصات بهتری نسبت به واحد شماره یک دارد، ضریب خواهد خورد که این ضریب برای مثال، ۱.۰۱ می باشد. به این معنا که اگر شخصی بخواهد واحد شماره دو را خریداری کند، اگر متراژ آن ۱۰۰ متر مربع است، به جای اینکه ۱۰۰ ورق یک متری تهیه کند باید۱۰۱ ورق ۱۰۰ متری بدهد.

بنابراین زمان انتشار اوراق، خریدار می داند که پروژه چه مشخصاتی دارد اما دقیقا مشخص نیست که چه واحد از پروژه ها را در زمان سر رسید تحویل می گیرد.

تعاونی کاشانه همت

سررسید اوراق مسکن در بورس

فلاح در مورد زمان سررسید اوراق مسکن در بورس شرح داد: اگر فردی ۱۰۰ عدد اوراق تهیه کرده و خواستار تحویل واحد یک پروژه است، در زمان سر رسید، اگر واحد خواسته شده متقاضی دیگری نداشته باشد به فرد تعلق می گیرد. اما اگر واحد مذکور تعداد ۵ متقاضی داشته باشد که فقط دو نفر آن ها اوراق لازم را برای تحویل واحد تهیه کرده باشند، بین آن دونفر قرعه کشی شده و فرد برنده واحد انتخابی را تحویل خواهد گرفت، فرد دوم نیز می تواند یا در همان ساختمان واحد دیگری را انتخاب کند و یا واحدی را نمیپسندد و تحویل نمی گیرد.

بنابراین افراد متقاضی در سه موقعیت متفاوت قرار خواهند گرفت

  • برخی افراد واحدی را که می خواستند تحویل می گیرند
  • برخی نیز واحدی را که انتخاب کرده بودند نمی گیرند و تمایل به تحویل واحد دیگری هم ندارند
  • برخی متقاضیان هم از ابتدا به قصد سرمایه گذاری وارد بورس مسکن شدند و قصد تحویل واحدی را ندارند

در این شرایط افرادی که نمی خواهند از پروژه واحدی را تحویل بگیرند، بسته به اینکه در امیدنامه اوراق، چه نوع اوراقی طراحی شده است سرنوشت متفاوتی خواهند داشت.

یک حالت اینگونه است که ممکن است فروشنده اختیار فروش به سرمایه گذاران را داده باشد. برای مثال سرمایه گذار متری ۱۰ میلیون تومان خریداری کرده است و فروشنده اعلام کرده است که ۳ سال دیگر با قیمت متری ۱۵ میلیون تومان اختیار فروش واحد را می دهد.

در این صورت اگر خریدار در زمان سر رسید اوراق، واحد را تحویل نگیرد، می تواند از اختیار خود استفاده کند و بابت متری ۱۰ میلیون تومانی که سه سال قبل سرمایه گذاری کرده بود، ۱۵ میلیون تومان دریافت کرده و کنار برود.

حالت بعدی این است که: فروشنده به خریدار اختیاری نداده باشد و به جای آن به فرد امکان تسویه نقدی را داده باشد. در این صورت زمانی که سررسید اوراق فرا برسد ، سازنده یا همان فروشنده باید به قیمت روز که توسط کارشناس رسمی دادگستری مشخص می شود، مبلغ را به فردی که اوراق را تهیه کرده است بدهد.

حالت بعدی این است که فروشنده نه اختیار داده باشد و نه امکان تسویه نقدی را. در این صورت این امکان برای خریدار وجود دارد که اوراق تهیه کرده را به افرادی که می خواهند واحدهای باقی مانده پروژه را تحویل بگیرند، بفروشد. البته در این حالت ممکن است برای خرید اوراق قیمت مناسبی پیشنهاد نشود، که در این صورت برای واحدهای باقیمانده مزایده ای در بورس کالا برگزار می شود.

به عنوان مثال: اگر در پروژه ای سه واحد باقی مانده باشد و هیچکس خواستار آن نباشد، این ۳ واحد فروخته شده و بر اساس قیمت فروش متری به افراد صاحب اوراق پرداخت می شود.

تعاونی کاشانه همت

عرضه کنندگان اوراق مسکن در بورس

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران در پاسخ به سوال عرضه کنندگان چه کسانی هستند فرمود: سازندگان معمولی و همچنین دولت می توانند منتشر کننده اوراق مسکن در بورس باشند.

به عبارت دیگر هر سازنده ای که قصد پیش فروش واحد های خود را دارد می تواند به این سیستم وارد شود.

البته به دلیل اینکه سازنده باید تعهداتی بدهد و تضمین شود، باید قادر به تودیع وثایق باشد و این تودیع وثیقه از عهده هر سازنده ای برنخواهد آمد. تاکنون سازندگان بزرگی مانند: شرکت سرمایه گذاری مسکن زیرنظر بانک مسکن، بانک توسعه تعاون و تعاون ارتش برای ورود به این سیستم درخواست داده اند. سازندگان باید تعهد داده و تضمین کنند که اگر نتوانستند در زمان سررسید اوراق مسکن در بورس واحدها را تحویل دهند، خسارت های تعیین شده را که در قرارداد ذکر شده است به سرمایه گذاران بپردازند.

آخرین وضعیت طرح پیش خرید مسکن در بورس

فلاح درمورد مرحله قرارگیری این طرح توضیح داد که: این طرح به هیات پذیرش سازمان بورس پروپوزالی ارائه شد و این هیات پروپوزال را به کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار ارجاع داد که این کمیته پس از بررسی های لازم تایید کرد.

پس از تصویب هیات مدیره بورس کالا، پیش نویس دستورالعمل اجرایی اوراق به کمیته تدوین مقررات سازمان بورس تقدیم شد که اکنون در این کمیته درحال بررسی می باشد و بعد از تاید این کمیته باید از طرف هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به تصویب برسد و در نهایت قابل اجرا خواهد شد.

به طورکلی به گفته مسئولان قرار است، شرایطی فراهم شود تا متقاضیان بتوانند به راحتی مسکن خریداری کنند.

به عبارت دیگر قرار است امکان پیش خرید خانه را در قالب حتی یک متر زمین و به اندازه نقدینگی و سرمایه افراد انجام دهند تا از این طریق قدرت خرید پس انداز خود را نگه دارند.

The latest status of the housing meter sales plan in the commodity exchangeآخرین وضعیت طرح فروش متری مسکن در بورس کالا
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *