02144761201تماس مستقیم با تعاونی
BMS چیست

BMS (سیستم هوشمند مدیریت ساختمان) چیست ؟

BMS چیست؟

“BMS” یا سیستم مدیریت ساختمان که در فارسی به عنوان مدیریت هوشمند ساختمان ترجمه شده است ، به مجموعه ای از سخت افزار و نرم افزار اطلاق می شود که برای نظارت و کنترل قسمتهای مهم و حیاتی ساختمان نصب می شوند.

وظیفه این مجموعه نظارت مستمر بر قسمتهای مختلف ساختمان و اعمال سفارشات بر روی آنها به گونه ای است که عملکرد اجزای مختلف ساختمان با یکدیگر و در شرایط بهینه با هدف کاهش مصرف ناخواسته و تخصیص متعادل باشد. منابع انرژی فقط به فضاها در حین کار.

BMS می تواند شامل کلیه خدمات حفاظت از برق ، مکانیک و ساختمان باشد. این خدمات شامل گرمایش ، سرمایش ، تهویه مطبوع ، آسانسور ، نیروگاه اضطراری ، پله برقی ، کنترل روشنایی ، دوربین مداربسته ، اعلام حریق و خاموش شدن ، کنترل ترافیک و … می باشد.

BMSچیست

BMSچیست

برخی از اهداف سیستم هوشمند مدیریت ساختمان

۱-محیط مطلوبی را برای افراد در ساختمان ایجاد کنید.
۲-استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید
۳-یک سیستم کنترل با قابلیت زمان بندی زمان اجرا فراهم کنید.
۴-کاهش قابل توجه هزینه های مربوط به نگهداری و بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
۵-نیازی به پیمانکار ساخت و ساز دائمی نیست
۶-امکان نظارت و کنترل تمام نقاط کنترل شده از طریق رایانه شخصی یا اینترنت
۷-به دلیل یکپارچه سازی ساختمان ، کلیه تجهیزات به صورت هماهنگ کار می کنند و احتمال تداخل و مشکلات ناشی از عدم هماهنگی از بین می رود.
۸-امکان به دست آوردن گزارش های آماری از کلیه تجهیزات و عملکرد آن به منظور بهینه سازی مصرف و عملکرد.

BMS

سیستمهای مدیریت ساختمان معمولاً در بیشتر ساختمانها برای کنترل امکانات گرمایش ، سرمایش، روشنایی و کنترل ترافیک مورد استفاده قرار می گیرند. اما این سیستم ها ، به دلیل استفاده از پروتکل های استاندارد و معماری مبتنی بر استانداردهای شناخته شده ، امکان پیوند به تمام سیستم های فوق الذکر و ایجاد یک مدل کنترل یکپارچه برای کلیه اجزای قابل کنترل ساختمان را فراهم می کنند. پیاده سازی چنین سیستم جامعی در ساختمان در واقع آن را به یک ساختار ایمن و هوشمند تبدیل می کند.

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از BMS در بهترین حالت باعث کاهش ۳ درصدی مصرف انرژی در ساختمان ها می شود. با این حال ، استفاده از سیستم های یکپارچه ۲٪ ظرفیت بیشتری نسبت به سیستم های جداگانه فراهم می کند.

قطعات و اجزای مختلف سیستم BMS

این سیستم مانند سایر سیستم های کنترلی مورد استفاده از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است. اجزای BMS
به طور کلی ، اجزای مختلف این سیستم که در آموزش BMS و در قسمت طراحی BMS ذکر شده است ، به سه دسته تقسیم می شوند که در زیر توضیح خواهیم داد.

حسگرها

اولین قسمت سیستم BMS سنسورهایی است که در قسمتهای مختلف ساختمان نصب می شوند.

سنسورها در واقع وظیفه اندازه گیری پارامترهای مختلف در این محیط و ارسال آنها را برای کنترل و ارسال دستورات مختلف به کنترل کننده ها دارند.

این پارامترها می توانند به دما ، روشنایی ، رطوبت ، گاز موجود در هوا و غیره مربوط شوند.

کنترل کننده ها

کنترل کننده های bms

کنترل کننده های bms

بعد از اینکه سنسورها در سیستم BMS اطلاعات مختلفی را در محیط دریافت می کنند ، آنها را به قسمت کنترل می فرستند.

کنترل کننده ها بخشی از سیستم هستند که می توانند با استفاده از برنامه نویسی و نرم افزار سیستم ، اطلاعات بدست آمده را تجزیه و تحلیل کرده و در صورت لزوم دستورات مختلفی را برای اجرای اپراتورها در محیط مورد نظر صادر کنند.

اپراتورها

قسمت بعدی در پاسخ به س questionsالاتی مانند BMS چیست؟ می توان گفت که اپراتورها در سیستم هستند.

اپراتورها وظیفه اجرای دستورات صادر شده توسط کنترل کننده ها را در قسمت های مختلف ساختمان بر عهده دارند.

برای درک بهتر این قسمت ها بهتر است یک مثال کامل در جامعه ارائه دهید تا به خوبی با قسمت های مختلف سیستم BMS آشنا شوید.

فرض کنید سنسورها در یک قسمت از ساختمان نصب شده اند تا میزان گاز را تشخیص دهند. این سنسورها همیشه مقدار گاز موجود در آن قسمت را به کنترل کننده ها می فرستند. طبق برنامه ریزی های انجام شده روی کنترل کننده ، میزان گاز مجاز در اتاق مشخص شده است. حال تصور کنید به دلایل مختلف میزان گاز در اتاق از حد مجاز فراتر رود.

اجزای BMS

اجزای BMS

در این مرحله ، سنسورها اطلاعات و میزان گاز موجود در اتاق را به سیستم کنترل کننده ارسال می کنند.

با پردازش داده های ارسالی ، کنترل کننده ها دستوراتی را به اپراتورها می فرستند تا سیستم گاز اتاق قطع شود و حجم گاز اتاق به حد مجاز برسد.

برای اینکه این مقدار گاز در اتاق به سلامتی انسان آسیب نرساند ، دستورالعمل هایی مانند باز کردن پنجره ها برای بیرون آوردن گاز جمع شده در اتاق نیز می تواند برای متصدیان آن قسمت از ساختمان ارسال شود.

کننرل اجزای مختلف ساختمان

وقتی سیستم مدیریت ساختمان به محیط وارد می شود ، می توان اجزای مختلف ساختمان را از طریق آن کنترل کرد. از کنترل روشنایی ساختمان در سیستم BMS می توان برای کنترل روشنایی قسمتهای مختلف ، روشن و خاموش کردن ، تنظیم سطح نور ،

نظارت بر وضعیت روشنایی و کنترل خودکار آنها استفاده کرد. علاوه بر این ، سیستم های امنیتی را می توان به خوبی از طریق BMS در ساختمان مدیریت کرد به همین دلیل شرکت ها از این سیستم برای بهبود امنیت محیط خود استفاده می کنند تا بتوانند ورود و خروج پرسنل ، نشت آب و در ساختمان را کنترل کنند.

سایر تجهیزات و اجزای ساختمانی که از طریق BMS قابل کنترل هستند شامل موارد زیر است :

  • سیستم آبیاری درختان و گیاهان در محیط ساخت به صورت خودکار و کاملاً برنامه ریزی شده است.
  • پشتیبانی از خطوط تلفن و همچنین خطوط داخلی و شهری دستگاههای مرکزی در محیط
  • مدیریت امکاناتی مانند استخر شنا ، جکوزی و …
  • سیستم های صوتی و تصویری مانند آیفون تصویری

کنترل تجهیزات مختلف اداری

سیستم های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده در ساختمان

درها و پنجره ها برای کنترل میزان نور در ساختمان

BMS

مزایای سیستم مدیریت ساختمان

طبیعتاً برای هوشمند سازی ساختمان ها باید هزینه کنید. اما آیا BMS ارزش آن را دارد؟ چرا سیستم مدیریت ساختمان هوشمند کاملاً نصب شده است؟ برای یافتن پاسخ این سالات ، بهتر است عملکردهای BMS را بررسی کنیم.

۱.سیستم مدیریت ساختمان را می توان متناسب با نیازهای خاص هر ساختمان سفارشی کرد. اگر خریداران و مستاجران مسکن بدانند که ساختمان شما به گونه ای کنترل و کنترل می شود که حداکثر امنیت را فراهم کند ، آنها به راحتی از آن چشم پوشی نمی کنند. سیستم مدیریت ساختمان هوشمند شما به فناوری هایی برای تشخیص ورود و خروج افراد ، اسکن بیومتریک ، دوربین های امنیتی و نظارت تصویری ، آشکارسازهای نشت گاز و سایر موارد امنیتی مجهز خواهد بود.

۲.عملکرد اتوماتیک BMS می تواند از اتلاف انرژی جلوگیری کرده و مصرف انرژی را کاهش دهد. علاوه بر این ، عملکرد سیستم بهینه شده است و دیگر نیازی به صرف زمان و هزینه زیاد برای تشخیص و ترمیم نقص فنی در ساختمان نیست. نصب BMS هر ساله می تواند در حدود ۱۵٪ از هزینه عملیاتی تجهیزات فن آوری ساخت صرفه جویی کند ، زیرا این فناوری جدید به افزایش عمر سیستم و تجهیزات کمک می کند. به عنوان مثال ، RV های هوشمند نگهداری و استفاده از سیستم های گرمایشی و سرمایشی را کاملاً تغییر داده اند. همه اینها به معنای پس انداز بیشتر و دردسر کمتر است.

تعاونی کاشانه همت

۳.BMS یک سیستم سازگار است و تجهیزات جدید می توانند با توجه به نیازهای ساختمان ادغام شوند. به عبارت دیگر ، فناوری ها و فن آوری های جدید می توانند به زیرساخت های موجود اضافه شده و از طریق همین سیستم عامل ها (تلفن های هوشمند ، لپ تاپ ، تبلت یا رایانه) کنترل شوند.

۴.افزایش ارزش پولی ساختمان از دیگر مزایای BMS است.

۵.اجزای سیستم هوشمند مدیریت ساختمان به طور خودکار و با هماهنگی با یکدیگر کار می کنند و می توان زمان و مدت کار آنها را تعیین کرد. همه اینها مدیریت ساختمان را آسان تر می کند.
۶.یکی از بزرگترین مزایای BMS نسبت به مدیریت سنتی ساختمان ، تجزیه و تحلیل خودکار مصرف انرژی در ساختمان است. سیستم هوشمند مدیریت ساختمان ، مصرف انرژی را به صورت هفتگی یا ماهانه به ساکنان یا مدیر ساختمان گزارش می کند. با استفاده از این ویژگی ،مدیر ساختمان حتی می تواند میزان مصرف در ماه را با ماه قبل مقایسه کند و در صورت افزایش قابل توجه مصرف ، از راه حل هایی مانند استفاده از سیستم روشنایی هوشمند استفاده کند.

 

تعاونی مسکن سازان کاشانه همت نیز این طرح و برنامه ریزی را دارد که در پروژه های خود از طرح سیستم مدیریت هوشمند ساختمان استفاده کند ، جهت گسب اطلاعات بیشتر و نحوه عضویت در پروژه های مسکونی تعاونی مسکن سازان کاشانه همت با شماره تماس های تعاونی در ارتباط باشید.

شماره تماس تعاونی کاشانه همت

شماره تماس تعاونی کاشانه همت

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *