02144761201تماس مستقیم با تعاونی
پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر

برای تفریح همیشه هم لازم نیست از شهر خارج شویم. گاهی همین بیخ گوشمان می‌توانیم روز تعطیلی را بگذارنیم که بیشتر از سفر چند روزه پرفشار خوش بگذرد. مثلا پارک چیتگر از مرکز تهران نیم ساعت فاصله دارد، اما می‌تواند کل روز سرگرممان کند.

تاریخچه پارک چیتگر

بوستان جنگلی چیتگر در سال ۱۳۴۲ توسط سازمان جنگل ها و مراتع احداث شده و در حال حاضر تحت مدیریت شهرداری منطقه ۲۲ تهران است.پیرو سیاست کنترل مهاجرت مردم به شهرهای بزرگ در سال ۱۳۴۲، سازمان جنگل ها و مراتع کشور احداث و کاشت جنگل کاری های ۳ گانه شهر تهران را در دستور کار خود قرار می دهد و در نتیجه در غرب بوستان جنگلی چیتگر، در شمال بوستان جنگلی لویزان و در شرق بوستان جنگلی سرخه حصار برای پروژه های جنگل کاری در نظر گرفته می شود و تا سال ۱۳۴۸ کاشت و توسعه درختان بوستان جنگلی چیتگر به طول می انجامد.

 بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۶۱ بوستان چیتگر طی فرآیندی به شرکتی وابسته به بنیاد شهید به نام شرکت شاهد واگذار می گردد و در سال ۱۳۶۷ به دلیل ضعف در نگهداری با صلاحدید مسوولین وقت، سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران بوستان جنگلی چیتگر را تحویل و در سال ۱۳۶۸ به شهرداری منطقه ۵ تحویل می دهد. پس از آن در سال ۱۳۷۸ پس از شکل گیری شهرداری منطقه ۲۲ پارک چیتگر هم جزو اراضی تحویل این منطقه شهرداری می گردد و از آن زمان تاکنون زیر نظر شهرداری منطقه ۲۲ تهران اداره و نگهداری می شود.

معرفی پارک جنگلی چیتگر
معرفی پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر در منطقه ۲۲ شهرداری تهران

شهر تهران با وجود دارا بودن امکانات، خدمات و تجهیزات متنوع هنوز از کمبودهای بسیاری (کمی و کیفی) رنج میبرد. از نظر فضای سبز شهری این کمبودها چشمگیرتر میباشد. منطقه ۲۲ شهرداری تهران واقع در شمال غربی شهر تهران، با ۵۸۸۱ هکتار وسعت (طبق پهنه بندی مصوب سال ۱۳۹۱) به دلیل ویژگی های خاص طبیعی و موقعیت خود در پهنه پایتخت ، به عنوان منطقه ای مستعد قطب گردشگری شناخته شده و چشم انداز آینده آن بر این اساس استوار شده است جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۱۲۸٬۹۵۸ نفر (۳۸٬۱۰۶ خانوار) شامل ۶۵٬۴۷۶ مرد و ۶۳٬۴۸۲ زن می‌باشد. منطقه ۲۲ از ابتدا به عنوان ریه تنفسی تهران در نظر گرفته و معرفی شده است.

در دوره های مختلف مدیریتی شهرداری تهران، توجه به حفظ و ارتقای کیفیت و کمیت فضای سبز منطقه ۲۲ یکی از برنامه های اصلی درباره این منطقه از کلانشهر تهران بوده است.  در واقع منطقه ۲۲ تهران به عنوان منطقه ای نوپا و بکر و اولین منطقه ای که قبل از اسکان جمعیت دارای برنامه ها و طرحهای اسکان بوده و با دارا بودن قابلیتهای فراوان دیگر به کمک ابزار اصولی طراحی و برنامه ریزی شهری در جهت تحقق پذیری ارتقاء کیفیت محیطی برای دستیابی به نیازهای اساسی شهروندان و تامین بخشی از نیازهای شهری تهران گام اساسی را برداشته است.

در واقع بوستان های  مجهز شهری به دلیل نقش و عملکرد متنوع بعنوان یکی از مهمترین عناصر سفرساز در میان فضاهای شهری امروزی مورد توجه می باشند . در ساختار فضایی شهر تهران با توجه به جایگاه و اهمیت بوستان جنگلی  چیتگر و امکانات و قابلیتهای بسیار جذاب و منحصر به فرد آن ، این عامل چشمگیرتر میباشد.

مردم ولی نعمتان ما هستند در همین راستا ایجاد رفاه شهروندان باید در اولویت برنامه های مدیریت شهری قرار گیرد و پروژه های فرا منطقه ای منطقه به ویژه زیرساخت های گردشگری منطقه در سایه یک سیاست برنامه ای نظام مند با بهره گیری از نظرات و تجربیات افراد نخبه و خوش فکر منطقه اجرایی شود. خوشبختانه با توجه به استعدادی که در منطقه ۲۲ از نظر وجود زیرساخت ها وجود دارد و مهمترین این زیرساخت ها در بخش گردشگری منطقه موجود است، این استعدادها باید با تلاش و پشتکار به عنوان الگویی برای برنامه ریزی های سایر مناطق تهران بکار گرفته شود.

بوستان جنگلی چیتگر و فضای سبز

معرفی پارک جنگلی چیتگر
معرفی پارک جنگلی چیتگر

توسعه شهری و افزایش حضور جمعیت در آن و افزایش میزان ساخت و سازها در شهر و با توجه به نقش های گوناگونی که فضای سبز شهرها می توانند ایفا کنند، جایگاه فضای سبز و بوستانهایی نظیر بوستان جنگلی چیتگر بسیار حائز اهمیت می باشد. بوستان جنگلی چیتگر در ساختار فضایی شهر تهران به دلیل وسعت زیاد ، پوشش گیاهی انبوه، وجود عناصر و امکانات ویژه ، چشم اندازهای بسیار متنوع ، سهولت دسترسی به آن موقعیت قرار گیری ویژه و …. در برطرف ساختن برخی کمبودها و نیازهای منطقه ۲۲ ، حوزه غربی تهران ، شهر تهران و حتی فراشهری می تواند نقشهای ویژه ای ایفا نماید. بوستان جنگلی چیتگر در سال ۱۳۴۲ توسط سازمان جنگل ها و مراتع احداث شده و در حال حاضر تحت مدیریت شهرداری منطقه ۲۲ تهران است.

بوستان جنگلی در ساختار فضایی شهر تهران به دلیل وسعت زیاد ، پوشش گیاهی انبوه ،وجود عناصر و امکانات ویژه ،چشم انداز های بسیار متنوع ،سهولت دسترسی به آن موقعیت قرار گیری ویژه و … در برطرف ساختن برخی کمبودها و نیازهای شهروندان نقش ویژه ای را ایفا می نماید.

ویژگی های پارک جنگلی چیتگر

امتداد اصلی پارک در جهت شرقی – غربی قرار گرفته و پستی و بلندی های عمده را تپه ماهور تشکیل می دهد .پوشش درختی بوستان در مجموعه مساحتی در حدود ۸۷۴ هکتار را در بر می گیرد با توجه به عبور مسیل چیتگر از وسط پارک ، این محدوده به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده است. محدوده شرقی به مساحت تقریبی ۲۵۳ هکتار است، محدوده غربی مساحتی معادل ۶۵۸ هکتار را به خود اختصاص داده است.

حداقل ارتفاع پارک چیتگر از سطح دریا ۱۲۲۵ متر و حداکثر آن ۱۳۱۳ متر بوده و متوسط آن ۱۲۶۹ متر می باشد (اختلاف ارتفاع پارک بین پست ترین و مرتفع ترین نقطه پارک ۸۸ متر است). این پارک از جنوب به آزاد راه تهران – کرج ، از شمال به اتوبان حکیم غرب (شهید همدانی) و از غرب به شهرک سرو آزاد و پیکان شهر و باغ گیاه شناسی واز شرق به منطقه خرگوش دره محدود می گردد. بر اساس مطالعات در حال حاضر به طور متوسط روزانه ۱۰۰۰۰ نفر به بوستان جنگلی چیتگر مراجعه می کنند.

شناخت کلی محیط طبیعی چیتگر

در مجموع منطقه ای که پارک چیتگر در آن واقع گردیده است، بسته به نقاط مختلف آن، دارای عوارض و پستی و بلندی های بسیاری می باشد و به همین نسبت نوسانات شیب آن زیاد است و از صفر شروع و تا هشتاد درصد نیز می‌رسد. امتداد اصلی پارک در جهت شرقی ـ غربی قرار گرفته و پستی و بلندیهای عمده را تپه ماهور تشکیل می دهد. با توجه به عبور مسیر چیتگر از وسط پارک، این محدوده به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده است .

پوشش درختی پارک (گونه های گیاهی)

این پارک پوششی غنی از گیاهانی همچون کاج تهران، زبان گنجشک، اقاقیا، نارون، پلت، سرو خمره ای، سرو نقره ای، افرای سیاه و ارغوان دارد. حدود ۵۳ درصد از این درختان را گونه های سوزنی برگ تشکیل می دهند که مساحت زیر پوشش آنها، در جداول شماره ۱و۲ آمده اند. در مجموع درختان سوزنی برگ در حدود ۳۹۰ هکتار (در حدود ۴۸% مساحت کل پارک) را به خود اختصاص داده اند . درختان پهن برگ حدود ۴۷ درصد درختان پارک را شامل می شوند .

معرفی پارک جنگلی چیتگر
معرفی پارک جنگلی چیتگر

گونه های جانوری پارک چیتگر

علاوه بر غنای گونه ی گیاهی، بوستان چیتگر دارای انواع مختلفی از گونه های جانوری می باشد که در قسمت های مختلف این مجموعه زندگی می کنند. از جمله این گونه ها می توان به انواع پرندگان مانند طوطی، مرغ مینا، کلاغ، گنجشک و همچنین سنجاب و روباه اشاره نمود که برای علاقمندان به طبیعت شرایط مناسبی را ایجاد کرده تا بتوانند در فاصله کمی از بافت شهری فرصت نظاره طبیعت و بهره مندی از مواهب آن را داشته باشند.

پارک جنگلی چیتگر کجاست؟

پارک جنگلی چیتگر از پارک‌های جنگلی شهر تهران است که از شمال به زمین‌های چیتگر، از جنوب به آزادراه تهران-کرج از غرب به شهرک سروآزاد و پیکان‌شهر و از شرق به منطقهٔ خرگوش‌دره محدود می‌شود. این پارک با ۹۵۰ هکتار زمین پردرخت از بزرگ‌ترین بوستان‌های جنگلی استان تهران است. هدف از احداث این بوستان جنگلی که در آغاز مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده‌است. این پارک دارای یک پیست و مسیرهای دوچرخه‌سواری و امکانات اسکیت‌سواری است.

همچنین ایستگاه مترو چیتگر مقابل درب شمارهٔ ۱ و ایستگاه مترو ایران‌خودرو مقابل درب‌های ۵ و ۷ قرار دارد. دریاچه چیتگر در مجاورت این پارک جنگلی واقع شده‌است. محدوده شرقی به مساحت تقریبی ۲۵۳ هکتار است، محدوده غربی مساحتی معادل ۶۵۸ هکتار را به خود اختصاص داده‌است. حداقل ارتفاع پارک چیتگر از سطح دریا ۱۲۲۵ متر و حداکثر آن ۱۳۱۳ متر بوده و متوسط آن ۱۲۶۹ متر است.

پوشش درختی پارک در مجموع مساحتی در حدود ۷۳۴ هکتار را در بر می‌گیرد و حدود ۵۳ درصد از آنها را گونه‌های سوزنی برگ مانند کاج الداریکا، سرو نقره‌ای و سرو خمره‌ای و حدود ۴۷٪ از درختان را ۹ گونه درختی پهن‌برگ (از جمله اقاقیا، زبان گنجشک، نارون چتری، ارغوان، داغداغان، افرای زینتی، پلت، بلوط و ایلان) تشکیل می‌دهد.

امکانات تفریحی موجود در پارک جنگلی چیتگر

معرفی پارک جنگلی چیتگر
معرفی پارک جنگلی چیتگر

دوچرخه‌سواریپیست دوچرخه‌سواری و امکانات اسکیت مهم‌ترین دلیلی است که می‌تواند ما را به سمت این پارک پر پیچ و خم ‌بکشاند. برای همین است که در طول مسیر خودروهای زیادی با باربند دوچرخه‌ می‌بینیم؛ البته اگر دوچرخه‌ هم با خودمان نبریم می‌توانیم یکی اجاره کنیم. این پیست برای افرادی با توانایی‌های مختلف درست شده که شامل پیست‌های سرعت، استقامت و کوهستانی‌ست.

باشگاه سوارکاری

هر هفته اعضای ثابتی به باشگاه‌های سوارکاری چیتگر می‌آیند. این باشگاه به کودکان هم با اسب‌های کوچک اسب‌سواری یاد می‌دهد. آنهایی که عضو این باشگاه نیستند با کرایه اسب می‌توانند در پیست آن تفریح کنند. بلیط هر نیم ساعت اسب‌سواری ۷۵ هزار تومان است.

پینت‌بال

در ضلع شرقی پارک چیتگر یک پینت بال طراحی شده. اگر تعدادمان هم برای این بازی کافی نباشد باید تا رسیدن بقیه صبر کنیم تا دو تیم شویم و با گلوله‌های رنگی و لباس‌های مخصوص به جنگ با یکدیگر برویم.

کباب در طبیعت

اگر با خودمان وسایل کباب یا پخت و پز ببریم در منقل‌های پارک می‌توانیم غذای خانگی طبخ کنیم. فکر پیدا کردن چوب و آتش زدن آن هم به سرتان نزند که ممکن است با این کار یک جنگل را به آتش کشید. علاوه بر آن داخل چیتگر چهار رستوران‌ هم وجود دارد. رستوران «تشریفات» در کنار میشه‌زار و ضلع غربی پارک، رستوران «شب‌های گلستان» و «مروارید» در شرق پارک، رستوران «باراد» نزدیک پیست سوارکاری و «بام» در غرب پارک قرار گرفته‌اند. رستوران آخری برخلاف رستوران‌های قبلی شکل مدرن‌تری دارد.

میشه‌زار

در قسمت غربی پارک، محوطه‌ای برای نگهداری حیات وحش درست شده که در آن طاووس، خرگوش، قوچ و میش نگهداری می‌شود که برای بچه‌ها می‌تواند جالب باشد.

دسترسی ها و ورودی های پارک چیتگر

معرفی پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر در غرب تهران و در مسیر آزادراه کرج واقع شده است و از مسیرها و ورودی های زیر در دسترس است:

مسیر رفتن به پارک چیتگر

 •  ورودی شماره یک: بلوار کوهک (ایستگاه مترو چیتگر)
 • ورودی شماره دو: خروجی آزادراه تهران کرج، جنب مدیریت پارک
 •  ورودی شماره سه و چهار: بلوار دستواره، بعد از پمپ گاز
 • ورودی شماره پنج: آزاد شهر (فاز غربی)
 • ورودی ایستگاه مترو ایران خودرو: فاز غربی

معرفی پارک جنگلی چیتگر

مسیر رفتن به پارک چیتگر با مترو

 • ورودی شماره یک: بلوار کوهک (ایستگاه مترو چیتگر)
 • ورودی ایستگاه مترو ایران خودرو : فاز غربی

4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

avatar
محمد رحمتی

سلام قیمت مسکن رو شما توی این منطقه دارید چقدر هست ؟

2021-07-06 07:25:42
 • hemat-admin

  سلام خیر متاسفانه ، شما باید قیمت رو از مشاوران املاک این منطقه بپرسید

  2021-07-06 07:30:45
avatar
حسین محمدی

آیا شما پروژه ای در ورآورد دارید ؟

2021-07-05 08:26:08
 • hemat-admin

  سلام خیر ، شما میتوتید در صفحه ای پروژه ها ، اطلاعات تمامی پروژه های تعاونی رو مشاهده

  2021-07-06 08:09:05