02144761201تماس مستقیم با تعاونی
تعاونی کاشانه همت

سرمایه گذاری مطمعن در بازار مسکن

در شرایط امروزی تنها کار کردن و کسب درآمد نمی توانند پاسخ گوی نیاز های ما باشند ، از همین رو برای بدست آوردن ثروت بیشتر سرمایه گذاری های حساب شده و سود ده لازم است که با توجه به روند رشد تورم و افت ارزش همواره‌ی پول ، سرمایه گذاری اگر منجر به سوددهی نیز نشود از افت ارزش پول شما جلوگیری میکند .هرچند امروزه بازارهای زیادی همچون بورس برای سرمایه گذاری نیز وجود دارند اما میزان سرمایه گذاری در بازار املاک و مسکن همواره بیشتر بوده و از همین رو مزایای این سرمایه گذاری نسبت به سایر اولویت دارد .

ایران نیز همانند تمامی کشورهای پیشرفته دنیا ، در صنعت ساختمان و مشاغل مرتبط به آن رونق زیادی دارد که رونق این بخش می‌تواند در مجموع به صورت مستقیم و غیر مستقیم بیش از ۱۶۰۰ شغل را رونق بخشد .

در ادامه توضیحی کامل درباره مزایای سرمایه گذاری املاک میدهیم :

سرمایه‌گذاری به چه معنا است؟

برای انتخاب بخش درست جهت سرمایه گذاری در ابتدا باید آگاهی داشته باشیم که معنای دقیق سرمایه گذاری چیست ؟

ساده ترین تعریف برای سرمایه گذاری ، خرید کالا یا ملک یا هرچیزی به امید افزایش قیمت آن در آینده است .

در واقع شکل کلی سرمایه گذاری به این صورت است که شما با توجه به عوامل مختلف کالایی را که در حال مورد نیار شما نیست اما فکر می کنید در آینده باعث سودآوری برای شما خواهد شد را خریداری می‌کنید ، که با گذشت زمان این امر میسر میشود .

سرمایه گذاری در بازار مسکن

سرمایه گذاری در بازار مسکن

مزایای سرمایه‌گذاری در املاک چیست؟

برای سرمایه گذاری در بازار مسکن ابتدا باید سه فاکتور مهم را بررسی کنید و این سه فاکتور عبارتند از :

بازدهی انتظاری :

مقدار پولی که یک فرد انتظار دارد تا از سرمایه گذاری های خود دریافت کند بازده مورد انتظار گفته می‌شود. به طور مثال، اگر یک نفر در سهامی که ۵۰% شانس تولید سود ۱۰ درصدی و ۵۰% شانس تولید زیان ۵ درصدی دارد سرمایه گذاری کند، بازده مـورد انتظار او ۲٫۵% خواهد بود.

در اکثر بخش‌ها، بازده مورد انتظار ابزاری است برای تعیین اینکه آیا یک سرمایه گذاری دارای میانگین درآمد خالص منفی است یا مثبت.در کنار بازده مـورد انتظار سرمایه گذاران باهوش باید احتمال تحقق بازده را برای محاسبه درست ریسک در نظر بگیرند.

ریسک :

معمولا زمانی که صحبت از انواع ریسک به میان می‌آید، کلمه خطر برجسته می‌شود؛ اما باید بدانیم که ریسک فقط دربردارنده خطر و مفهومی منفی نیست. ریسک در معنای کلی، نا اطمینانی از آینده را نشان می‌دهد. ممکن است ما خود را در معرض ریسک قرار دهیم و با فرصت‌های مثبت مواجه شویم. این فرصت‌های مثبت در مفاهیم مالی قابل توضیح هستند. بنابراین ریسک دارای دو بعد مثبت و منفی است. عموماً مفهوم ریسک در مالی و سرمایه‌گذاری مورد توجه است.

سرمایه گذاری در بازار مسکن

سرمایه گذاری در بازار مسکن

نقدشوندگی:

نقدشوندگی به این موضوع اشاره دارد که با چه سرعتی میتوان یک دارایی یا سهام را به قیمت واقعی در بازار فروخت. هرقدر میزان معاملات یک سهم در بازار بیشتر باشد و خریداران و فروشندگان بیشتری آن سهم را معامله کنند، نقدشوندگی آن بیشتر است. به‌عبارت‌دیگر اگر بتوان یک دارایی را با سرعت بالایی و بدون دردسر به وجه نقد تبدیل کرد، نقد شوندگی آن دارایی و قابلیت عرضه و فروش آن در بازار (marketability) بیشتر است.

نقدشوندگی این امکان را فراهم میکند که دارندگان برخی دارایی ها نظیر سهام، بدون نگرانی از وجود خریدار برای دارایی خود، آن را بخرند، نگهدارند و در زمان مناسب بفروشند. پول نقد، نقد شونده ترین دارایی است، درحالی‌که برخی دارایی های دیگر نظیر املاک مسکونی، خودرو، تابلو فرش‌های نفیس و کلکسیون‌های کمیاب نقدشوندگی نسبتاً کمتری دارند.

باید توجه داشت که هیچ فرمول به خصوصی برای اندازه‌گیری نقدشوندگی وجود ندارد. بااین‌حال سرمایه گذاران معمولاً از نسبت‌های نقد شوندگی برای مقایسه نقدشوندگی دو سهم استفاده می‌کنند.

پس از توجه به این سه فاکتور میتوانید متوجه مزایای سرمایه گذاری در املاک نسبت به سایر حوزه‌ها شوید که در ادامه توضیح کاملتری شرح میدهیم.

چرا باید سرمایه‌گذاری در بازار مسکن را به عنوان یک گزینه در نظر بگیریم؟

دردسر کمتر در تامین سرمایه

یکی از حیاتی ترین نیازهای هر فرد در طول زندگی داشتن مسکن است که جزء نیازهای زیستی شناخته شده و هر فرد همواره در تلاش برای تهیه‌ی مسکنی مناسب است .

به همین دلیل دولت ها موظف می شوند تا برای رفاه حال شهروندان خود ، اقدام به فراهم آوردن مسکن کرده و تلاش می کنند تا تمامی اقشار جامعه توانایی دستیابی به مسکن داشته باشند . به دلیل گرانی قیمت خانه و در راستای تأمین این نیاز معمولا دولت ها وام و تسهیلاتی به افراد میدهند که روند خانه دار شدن را تسهیل کنند .

همانطور که می دانید دولت ها در تمامی دوره های مختلف در ایران ، توجه خاصی به این نیاز نشان داده شده و همواره برای رفع آن تلاش کرده اند و وام ها و تسهیلاتی که دولت در اختیار بانک ها قرار میدهند در جهت کمک به راحت تر شدن فرآیند خرید مسکن است ،در ادامه برخی از این تسهیلات را برای شما نام می بریم  :

  • وام مسکن یکم
  • وام مسکن با خرید اوراق بهادار
  • وام جعاله مسکن
  • وام مسکن برای بافت فرسوده

بنابراین با توجه به توضیحات داده شده می توان هنگام خرید مسکن روی فراهم شدن این پول‌ها حساب کرد .

سرمایه گذاری در بازار مسکن

سرمایه گذاری در بازار مسکن

سرمایه‌گذاری در املاک راحت‌تر از سرمایه‌گذاری در بازارهای دیگر

همانطور که پیشتر ذکر کردیم جهت سرمایه گذاری بازارهای دیگر زیادی از جمله ( دلار، سکه ، سپرده بانکی ، بورس ، فرابورس ، اوراق با درآمد ثابت ، صندوق سرمایه گذاری و…. ) نیز موجود هستند اما فاحش ترین تفاوت بازار مسکن با الباقی بازار های سرمایه گذاری نیاز نداشتن به دانش و تخصص بسیار بالاست ، به عنوان مثال شما برای سرمایه گذاری در بورس باید اطلاعات کافی از وضعیت بازار داشته باشید و این اطلاعات با مطالعه‌ی سطحی بدست نمی آید و نیاز به چندین ماه آموزش دارد و علاوه بر این برای سرمایه گذاری در بازار بورس اقدام کردن به تنهایی کافی نیست و شما باید وقت زیادی را صرف پیدا کردن کارگذاری و فرد قابل اعتماد کنید ، اما در سرمایه گذاری مسکن عموما بحث تخصصی در میان نبوده و تنها نیاز به کمی جستجو برای پیدا کردن قیمت مناسب در مناطق و محلات مختلف دارد تا بتوانید با توجه به بودجه‌ی خود بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید .

بازگشت درآمد جذاب و پایدار

از دیگر ویژگی‌های مهم سرمایه گذاری در بازار مسکن که جزء مزایای این سرمایه گذاری نیز محسوب میشود نسبت قابل توجهی از کل درآمد حاصل از درآمدی که از اجاره کسب میکنید در طولانی مدت است ،که از آن با عنوان نرخ بازده اجاره در طول یکسال یاد میشود .

 

اطمینان از رشد سرمایه

بازار مسکن در سال ۹۷ رشد قیمت بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. رشد ۶۶% قیمت مسکن سبب شد معادلات در این حوزه به هم بریزد و کسانی که در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده بودند برنده باشند.

اگرچه همیشه وضعیت تورم به این شکل نیست اما مسکن جزو کالاهایی است که همیشه افزایش قیمت را تجربه کرده. یکی از دلایل افزایش قیمت، افزایش تقاضا است و با توجه به نیروی جوان کشور و نیاز دائم برای مسکن که از مزایای بازار املاک است این بازار تا چندین سال دچار کاهش قیمت نمی‌شود.

سرمایه گذاری در بازار مسکن

سرمایه گذاری در بازار مسکن

امنیت روانی با داشتن ملک شخصی

به طور متوسط تا دو سوم درآمد ماهیانه‌ی افراد در کشور صرف هزینه مسکن میشود و همانند بسیاری از کشور های جهان ارزشمندترین دارایی هر خانواده ملک است و طبق گفته های پیش تر داشتن سرپناه و مسکن از نیازهای اصلی بشر است و با توجه به تورم موجود در داخل کشور این نیاز اهمیت بیشتری هم پیدا میکند وگرنه در کشوری که سطح قیمت ها به دلیل تورم افزایش پیدا نمیکند اجاره نشینی گزینه ی بدی نیست و دردسرهایی مثل مالیات و تعمیرات و نگهداری و باقی هزینه ها را نیز ندارد ، اما در کشور ما بازار مسکن در اوضاع متفاوتی قرار دارد و تورم خواه ناخواه شما را وادار به پیدا کردن خانه‌ای کوچکتر در هرسال میکند و این امر هرگونه توجیه اقتصادی برای هزینه نکردن در سرمایه گذاری بازار مسکن را از بین میبرد .

کنترل صددرصد روی سرمایه

نگهداری و کنترل سرمایه در باقی بازارهای سرمایه گذاری دردسرهای خاص خودشان را دارند ، به عنوان مثال در بازار ارز و طلا امکان سرقت وجود دارد و هزینه‌ی نگهداری بالاست و در بازار بورس نیز اصلی ترین دردسر امکان سقوط ارزش سهم شماست درحالی که بازار مسکن از این قبیل مشکلات ندارد.

از دیگر مزایای بازار مسکن میتوان به زیر شاخه های آن اشاره کرد:

سرمایه گذاری در املاک تنها به معنی خرید نقدی مسکن نبوده و شما میتوانید با حداقل بودجه‌‌ی موجود خود ،مشارکت یا پیش خرید آپارتمان را جهت سرمایه گذاری انتخاب کنید ،البته این نکته را فراموش نکنید که مشارکت و پیش خرید آپارتمان یا مجتمع تجاری نیازمند تحقیق کامل و بررسی تمام جوانب و افراد برای مشارکت است و اگر سرمایه‌ی راکتی در دست دارید خرید خانه یا ساخت برای شما گزینه بهتری است.

 

نتیجه گیری:

  • مزایای سرمایه‌گذاری در املاک به نسبت سایر سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر است و همین سبب می‌شود اولویت بالاتری داشته باشد.
  • سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف ریسک‌های مربوط به خود را دارد و کار را کمی مشکل می‌کند. مثلا در بازار بورس تخصصی بودن مشکل اصلی است.
  • سرمایه‌گذاری در املاک در ایران سودآور است چرا که سهم صنعت ساختمان در تولید ناخالص داخلی نسبت به صنایع دیگر بیشتر است.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *