02144761201تماس مستقیم با تعاونی
وام مسکن

انواع وام مسکن و شرایط دریافت تسهیلات

وام مسکن

امروزه بسیاری از جوانان زوج‌ها و باقی اقشار جامعه دغدغه خرید مسکن و داشتن ملک شخصی را دارند ،از این رو به دنبال روشی برای تهیه مسکن و آسان سازی این روش توسط تسهیلات بانکی و انواع وام‌های مسکن می باشند. خرید مسکن بنابر دلایل اقتصادی امروز تبدیل به یکی از پرسودترین سرمایه‌گذاری‌ها شده است و از همین رو افراد در تلاشند تا خانه ای هر چند کوچک و نقلی برای خود خریداری کنند. یکی از مهمترین روش های مورد استفاده دولت و رهبران جامعه برای کمک به تمامی اقشار ، ارائه تسهیلات و وام های مسکن می باشد ،البته باید این مهم را در نظر گرفت که توانایی پرداخت اقساط این نوع تسهیلات و وام ها را داشته باشیم .این تسهیلات انواع مختلفی دارند از جمله وام های مسکن زوجین انفرادی اوراق و…..

با نگاهی کلی به قیمت ملک در سالهای گذشته متوجه می‌شویم که روند قیمت ها همواره رو به افزایش بوده و بنابراین دیگر جوانان قادر به خرید ملک با پس‌انداز حقوق خود نیستند و احتیاج به دریافت کمک دارند ،اولین راهی که به ذهن هر فرد خطور می کند دریافت وام مسکن و تسهیلات بانکی است .امروزه عاقلانه ترین اقدام این است که به محض رسیدن موجودیتان به مقدار مورد نیاز برای تهیه یک واحد خرید را انجام دهید زیرا نوسانات ارزی و جوی که حاکم بر بازار است می‌تواند تمامی معادلات ذهن شما را به هم بریزد .وام ها انواع مختلفی دارند که بسته به شرایط شما می توانید با انتخابی مناسب خانه مد نظرتان را خریداری نمایید . در ادامه این مقاله آنها را به طور کامل شرح خواهیم داد:

تعاونی کاشانه همت


وام مسکن چیست؟

تمامی دولت ها و کشورها با توجه به بودجه ای که در توان دارند تسهیلات و وام هایی را برای مردم در نظر می‌گیرند تا از طریق آن افراد به خواسته هایی که دارند برسند . یکی از این تسهیلات وام مسکن می‌باشد ، از این جهت که بسیاری از مردم نمی‌توانند مبالغ بسیار هنگفتی را برای خرید خانه تقبل کنند وام مسکن یکی از پرطرفدارترین این تسهیلات است که در اکثر مواقع افراد از پس پرداخت اقساط آن برمی‌آیند و می توانند با کمک این وام سرپناهی امن برای خود داشته باشند .میزان مبلغ و سود وام های مسکن با توجه به کشور، وضعیت اقتصادی و عوامل مختلفی متغیر می باشد .سود این نوع از وام ها می توانند از ۲ درصد تا گاهی ۲۰ درصد نیز باشند در ایران گرفتن وام مسکن شرایط خاص خود را دارد که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت ، اما باید بدانید که بانک‌مسکن و باقی بانک‌های کشور تسهیلات بانکی وام مسکن یکم را طبق شرایط تعریف شده در دسترس خواستاران قرار می‌دهند.
وام مسکن در سال های اخیر از استقبال بسیار بالایی برخوردار شده و در طول سال افراد زیادی جهت کسب اطلاعات درباره این وام و شرایط آن به بانک‌ها مراجعه می‌کنند .کارشناسان تعاونی کاشانه همت سعی کردند در این مقاله توضیح کاملی از انواع این وام ها و نحوه دریافت آن در سال ۹۹ برایتان شرح دهند در ادامه با ما همراه باشید :

تعاونی کاشانه همتمقدار وام مسکن:

پاسخ دادن به این موضوع در ابتدا شما باید نوع وام مسکن و تسهیلات دریافتی خود را مشخص کنید و به این امر نیز توجه داشته باشید که شرایط لازم برای دریافت این وام را دارید یا خیر؟
این وام‌ها بسته به نوع موقعیت و درخواست شما از مبلغ ۲۰ میلیون تومان شروع می‌شود و گاه تا مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان نیز می رسند .به طور حتم خواندن این مطلب که تا ۲۵۰ میلیون تومان می توانید وام مسکن دریافت کنید فکر شما را به خود مشغول کرده است اما باید ذکر کنیم که دریافت این مبلغ شرایط خاص خودش را داراست که در ادامه به طور کامل شرح خواهیم داد :

معرفی انواع وام مسکن و توضیح آن

اگر بخواهیم به طور کلی وام های مسکن را دسته‌بندی کنیم شامل دو دسته اصلی می شوند: نوع اول وام هایی هستند که شما با خرید اوراق بورسی دریافت می کنید و نوع دوم وام هایی هستند که از صندوق پس انداز کشوری مسکن پرداخت می‌شوند.
هنگام اقدام برای دریافت وام مسکن باید به نحوه دریافت ،مدت زمان انتظار برای دریافت وام ، میزان اقساط ، مدت زمان اقساط ، درصد سود و… توجه کرد زیرا بسته به شرایط انواع مختلفی دارند. هردو نوع دسته بندی نام برده شده از وام های مسکن این قابلیت را دارا بوده که هم به صورت زوجی و هم به صورت انفرادی دریافت گردند .

تعاونی کاشانه همت

وام بدون نیاز به سپرده گذاری در بانک مورد نظر

وام های اوراق دار:

برای دریافت این نوع وام ها شما باید اوراق ممتاز در بازار سرمایه که معروف به وام اوراق مسکن میباشند را خریداری نمایید .جهت دریافت این نوع تسهیلات باید برای هر ۵۰۰ هزار تومان از مبلغ دریافتی یک برگه اوراق خریداری کنید . قیمت حدودی هر برگه اوراق تقریباً ۷۵ هزار تومان می باشد ، به عبارت دیگر شما برای دریافت وامی که انتظاری برای دریافت آن می کشید باید مبلغی را صرف کنید .

برای درک بهتر مثالی شرح می دهیم: تصور کنید که مبلغ وام مورد نظر شما جهت خرید مسکن ۱۴۰ میلیون تومان می باشد ، بنابر توضیحات گفته شده شما باید ۲۸۰ عدد برگه اوراق خریداری کنید که مبلغ پرداختی شما برای خرید اوراق چیزی حدود ۲۰ میلیون تومان می شود ، اما مزیت دریافت این نوع وام از وام های مسکن دریافت بلافاصله تسهیلات مورد نظر است.
اقساط وام مسکن با خرید اوراق به دو صورت ساده یا پلکانی قابل پرداخت هستند و از دیگر مزیت های دریافت وام اوراق می توان به نداشتن محدودیت در دفعات دریافت آن اشاره کرد.

وام مسکن با سپرده گذاری :

وام مسکن یکم ۹۹:

از پرتقاضاترین تسهیلات ارائه شده جهت خرید مسکن می توان به وام مسکن یکم اشاره کرد ، وام مسکن یکم در سال های اخیر با روش های متفاوت و با توجه به شرایط کشور وجود داشته که از طریق بانک مسکن در دسترس تمامی افراد جامعه بوده است . عدد آن نیز به مرور زمان تغییر کرده و از افزایش مبلغ برخوردار بوده است ،برای افراد ازدواج کرده نیز تسهیلاتی ویژه در این وام قرار داده شده است.
تسهیلات مسکن یکم هم به صورت انفرادی و هم به صورت زوجی در اختیار شما قرار می گیرد ، بازپرداخت وام مسکن یکم ۹۹ به صورت ۱۲ ساله می باشد و شما باید قبل از دریافت این تسهیلات نصف مبلغ درخواستی را به مدت یک سال سپرده گذاری کنید .
در ادامه مبالغ این وام را برای هر شخص و در شهرهای مختلف شرح می دهیم : افراد مجرد در شهر تهران می‌توانند تا مبلغ ۸۰ میلیون تومان وام مسکن یکم دریافت کنند ، در صورتی که این مبلغ برای ساکنین شهرهای به جز تهران که دارای جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر می‌باشند ۶۰ میلیون تومان و شهرهای کوچکتر ۴۰ میلیون تومان می باشد .
با توجه به مبالغ گفته شده زوج ها در شهر تهران می‌توانند مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان ، در شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان و شهرهای کوچکتر مبلغ ۸۰ میلیون تومان وام مسکن یکم دریافت کند . اما این موضوع را فراموش نکنید که برای دریافت هر کدام از مبالغ ذکر شده چه به صورت انفرادی و چه زوجی باید نیمی از مبلغ را به مدت یک سال در بانک مسکن سپرده گذاری کنید .

اطلاعات وام ۲۰ میلیونی از محل صندوق پس انداز کشوری مسکن

مورد دیگر از انواع وام های قابل دریافت جهت خرید مسکن وام ۲۰ میلیون تومانی از محل صندوق پس انداز مسکن می باشد ، که مبلغ آن نهایتاً به ۲۰ میلیون تومان می رسد و از شرایط آن می‌توان به سن بنا که حداکثر تا ۲۵ سال قدمت میباشد، اشاره کرد. برای دریافت این نوع از تسهیلات حداقل باید ۳ میلیون تومان سپرده گذاری انجام دهید و مدت زمان حداقل یک سال و حداکثر سه سال را به انتظار جهت دریافت وام سپری کنید.
مدت زمان بازپرداخت این وام همانند وام مسکن یکم ۱۲ ساله بوده و بازپرداخت با سود ۱۱ درصد به دو صورت پلکانی و ساده قابل پرداخت می‌باشد .

انواع وام مسکن و توضیح شرایط تسهیلات

انواع وام مسکن و توضیح شرایط تسهیلات

وام مسکن بازنشستگان

با شنیدن کلمه بازنشسته ذهن شما به کدام سو کشیده می شود؟ به طور معمول کلمه بازنشسته ما را به یاد پیر مردانی که در پارک ها و معابر در حال استراحت ، گفت‌وگو ، بازی یا روزنامه خوانی هستند می‌اندازد ، اما موضوع دیگری که ذهن همه ما را مشغول می کند این است که آیا افراد بازنشسته دارای سرپناه و مسکن شخصی هستند ؟ آیا ما زمانی که بازنشسته شویم توان خرید مسکن خواهیم داشت ؟ یا پیش از بازنشستگی مسکنی خریداری کرده‌ایم ؟
به طور معمول دولت‌ها تسهیلاتی ویژه برای افراد بازنشسته کشور خود در نظر می‌گیرند . در ایران نیز وام های متفاوتی برای بازنشستگان وجود دارد که یکی از آنها وام مسکن بازنشستگان است . بانک مسکن از سوی دولت موظف شده تعداد ۴۰ هزار فقره وام مسکن مختص خرید مسکن در اختیار بازنشستگان قرار دهد ، مبلغ این وام در شهرهای بزرگ مثل تهران ۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها با مساحت کوچکتر و روستاها ۴۰ میلیون تومان می باشد.

وام خرید زمان

یکی دیگر از طرح های کمکی که توسط صندوق پس انداز مسکن در دسترس مردم قرار می‌گیرد طرح وام خرید زمان است . این طرح که مبلغ آن بین ۸ تا ۱۲ میلیون تومان می باشد ، تنها در حالتی میسر است که متقاضی حداقل ۶ ماه سپرده گذاری در حساب صندوق پس انداز مسکن انجام دهد و پس از شش ماه طبق امتیاز حساب خود مبلغ را دریافت کند . البته این مسئله را فراموش نکنید که باید دو برابر مبلغ مورد نظر دریافتی خود را در این ۶ ماه سپرده کرده باشید .
به طور مثال برای دریافت ۱۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۲۰ میلیون تومان سپرده گذاری شش ماه انجام داده باشید . نرخ سود این تسهیلات ۱۱ درصد می‌باشد و شرایط بازپرداخت آن به صورت ۱۲ ساله بوده و سن خانه مورد نظر جهت خریداری میشه از ۲۵ سال نباید باشد .

وام خرید زمان

وام خرید زمان

وام مسکن جوانان

آرزوی زندگی هر شخص داشتن خانه ای است و این امر تنها مختص افراد مسن و میانسال نیست . جوانان نیز آرزوی داشتن سرپناهی امن برای خود را در سر می پرورانند ، با کمی آینده نگری می‌توانید به کمک وام مسکن جوانان این مسیر را هموار تر کنید . وام مسکن جوانان با شرایط خاص خود امکان خرید مسکن برای متقاضیان را فراهم می‌سازد . این وام همچنین برای جوانانی که برای آینده ۵ سال به بالای خود برنامه‌ریزی خرید مسکن کرده اند ، گزینه بسیار مناسبی است .
در ادامه وام مسکن جوانان را برایتان توضیح می دهیم و شرایط درخواست دریافت و بازپرداخت آن را برایتان مطرح می‌کنیم:
مسکن جوانان با استفاده از سپرده گذاری بلند مدت در بانک مسکن قابل دریافت می باشد و مزیت آن نسبت به وام مسکن یکم نیاز نداشتن به سرمایه زیاد و مبلغ هنگفت به صورت یکجا برای دریافت وام است .واریز های سپرده گذاری این وام به صورت ماهانه و سالانه انجام می‌پذیرد و متقاضیان می‌توانند پس از حداقل ۵ سال و حداکثر ۱۵ سال تسهیلات کمکی خود را دریافت نمایند.
مبلغ وام مسکن جوانان با توجه به محیط زندگی شما متفاوت می باشد در جدول زیر می توانید مبالغ را به صورت ماهانه سالانه مبلغ وام نسبت به محل زندگی و سایر موارد را مشاهده کنید :

 

تهران شهرهای بزرگ سایر شهر ها
مبلغ تسهیلات:

۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان

مبلغ تسهیلات:

۳۳۰.۰۰۰.۰۰۰تومان

مبلغ تسهیلات:

۲۹۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان

سال ها واریز ماهیانه واریز سالانه واریز ماهیانه واریز سالانه واریز ماهیانه واریز سالانه
سال اول ۹۰.۰۰۰تومان ۵۸۶.۰۰۰تومان ۷۴.۰۰۰تومان ۴۸۳.۰۰۰تومان ۶۵.۰۰۰تومان ۴۲۵.۰۰۰تومان
سال دوم ۹۹.۰۰۰تومان ۱.۱۴۰.۰۰۰تومان ۸۲.۰۰۰تومان ۹۴۰.۰۰۰تومان ۷۲.۰۰۰تومان ۸۲۶.۰۰۰تومان
سال سوم ۱۰۹.۰۰۰تومان ۱.۲۵۴.۰۰۰تومان ۹۰.۰۰۰تومان ۱.۰۳۴.۰۰۰تومان ۷۹.۰۰۰تومان ۹۰۹.۰۰۰تومان
سال چهارم ۱۲۰.۰۰۰تومان ۱.۳۸۰.۰۰۰تومان ۹۹.۰۰۰تومان ۱.۱۳۸.۰۰۰تومان ۸۷.۰۰۰تومان ۱.۰۰۰.۰۰۰تومان
سال پنجم ۱۳۲.۰۰۰تومان ۱.۵۱۷.۰۰۰تومان ۱۰۹.۰۰۰تومان ۱.۲۵۲.۰۰۰تومان ۹۶.۰۰۰تومان ۱.۱۰۰.۰۰۰تومان
سال ششم ۱۴۵.۰۰۰تومان ۱.۶۷۰.۰۰۰تومان ۱۲۰.۰۰۰تومان ۱.۳۷۷.۰۰۰تومان ۱۰۵.۰۰۰تومان ۱.۲۱۰.۰۰۰تومان
سال هفتم ۱۵۰.۰۰۰تومان ۱.۸۳۶.۰۰۰تومان ۱۳۲.۰۰۰تومان ۱.۵۱۵.۰۰۰تومان ۱۱۶.۰۰۰تومان ۱.
۳۳۱.۰۰۰تومان
سال هشتم ۱۷۶.۰۰۰تومان ۲.۰۲۰.۰۰۰تومان ۱۴۵.۰۰۰تومان ۱.۶۶۶.۰۰۰تومان ۱۲۷.۰۰۰تومان ۱.۴۶۴.۰۰۰تومان
سال نهم ۱۹۳.۰۰۰تومان ۲.۲۲۲.۰۰۰تومان ۱۶۰.۰۰۰تومان ۱.۸۳۳.۰۰۰تومان ۱۴۰.۰۰۰تومان ۱.۶۱۰.۰۰۰تومان
سال دهم ۲۱۲.۵۰۰تومان ۲.۴۴۴.۰۰۰تومان ۱۷۵.۵۰۰تومان ۲.۰۱۶.۰۰۰تومان ۱۵۴.۰۰۰تومان ۱.۷۷۲.۰۰۰تومان
سال یازدهم ۲۳۴.۰۰۰تومان ۲.۶۸۸.۰۰۰تومان ۱۹۳.۰۰۰تومان ۲.۲۱۸.۰۰۰تومان ۱۷۰.۰۰۰تومان ۱.۹۴۹.۰۰۰تومان
سال دوازدهم ۲۵۷.۰۰۰تومان ۲.۹۵۷.۰۰۰تومان ۲۱۲.۰۰۰تومان ۲.۴۳۹.۰۰۰تومان ۱۸۶.۰۰۰تومان ۲.۱۴۴.۰۰۰تومان
سال سیزدهم ۲۸۳.۰۰۰تومان ۳.۲۵۳.۰۰۰تومان ۲۳۳.۰۰۰تومان ۲.۶۸۳.۰۰۰تومان ۲۰۵.۰۰۰تومان ۲.۳۵۸.۰۰۰تومان
سال چهاردهم ۳۱۱.۰۰۰تومان ۳.۵۷۸.۰۰۰تومان ۲۵۷.۰۰۰تومان ۲.۹۵۲.۰۰۰تومان ۲۲۵.۰۰۰تومان ۲.۵۹۴.۰۰۰تومان
سال پانزدهم ۳۴۳.۰۰۰تومان ۳.۹۳۶.۰۰۰تومان ۲۸۲.۰۰۰تومان ۳.۲۴۷.۰۰۰تومان ۲۴۸.۰۰۰تومان ۲.۵۸۳.۰۰۰تومان
واریز یکجا:
۱۳.۳۳۳.۳۳۳ تومان
واریز یکجا:
۱۱.۰۰۰.۰۰۰تومان

واریز یکجا:
۹.۶۶۶.۶۶۶ تومان

 

به روز ترین اطلاعات درباره شرایط وام مسکن جوانان سال ۹۹

به روز ترین اطلاعات دریافت وام مسکن

به روز ترین اطلاعات دریافت وام مسکن

 

 • در صورتی می توانید با مسکن جوانان دریافت کنید که حداقل ۵ سال و حداکثر ۱۵ سال در حساب پس انداز وام مسکن جوانان سپرده گذاری کنید .
 • افرادی می توانند وام مسکن جوانان را دریافت کنند که به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند ، یا حکم رسمی از دادگاه داشته باشند و یا توسط قیم و والدین افتتاح حساب برای آنها صورت گرفته باشد .
 • برداشت از حساب آزاد است اما در صورتی که مبلغ باقیمانده در حساب از حداقل مبلغ تعیین شده توسط بانک مرکزی کمتر نشود .
 • در ابتدای هر سال مبلغ واریزی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین و به افتتاح کننده حساب ابلاغ می‌شود .
 • انتقال حساب وام مسکن جوانان به تمامی بستگان نزدیک و درجه یک مانعی ندارد .

 

سقف وام مسکن جوانان در سال ۹۹ در شهر تهران ۴۰۰ میلیون تومان و در شهرهای بزرگ (مانند کرج مشهد تبریز اصفهان و… ) ۳۳۰ میلیون تومان و در سایر نقاط شهری به ۲۹۰ میلیون تومان می رسد . در جدول زیر مبالغ وام ها را در طی سالهای مختلف سرمایه‌گذاری شرح داده‌ایم

تهران شهرهای بزرگ سایر شهرها

پایان سال پانزدهم

۴۰۰ میلیون تومان ۳۳۰ میلیون تومان

۲۹۰ میلیون تومان

پایان سال دهم ۳۰۵ میلیون تومان ۲۴۰ میلیون تومان

۱۹۵ میلیون تومان

پایان سال پنجم ۲۱۰ میلیون تومان ۱۵۰ میلیون تومان

۱۰۰ میلیون تومان

باید این مهم را در نظر داشته باشید که مقدار وامی که به حساب شما تعلق می‌گیرد ، بستگی به سال افتتاح حساب شما دارد .برای مثال وام مسکن جوانان ۴۰۰ میلیون تومانی تنها به کسانی تعلق می گیرد که در سال ۹۹ افتتاح حساب داشته باشند .
اما در اینجا این سوال پیش می آید که در سال ۱۴۱۵ قیمت هر متر مسکن چقدر است ؟
آیا به نظر شما در آن زمان وام ۴۰۰ میلیونی تومانی می‌تواند تاثیری روی خرید ما داشته باشد ؟ بازپرداخت این وام‌ها به روش ساده تا ۲۰ سال امکان‌پذیر است و به صورت پلکانی تنها تا ۱۲ سال قابل پرداخت است و لازم به ذکر است سود این وام ۹ درصد می‌باشد .

وام مسکن روستایی

روستاییان همواره جزء مظلوم ترین افراد جامعه بوده که در معرض بیشترین آسیب ایجاد شده توسط بلایای طبیعی هستند . از نمونه‌های آن می‌توان به سیل سال قبل لرستان و زلزله بم اشاره کرد . دولت جمهوری اسلامی برای جبران این خسارات تسهیلاتی را به مردم روستای اعطا می‌کند و هر سال سقف وام ها را افزایش می دهد

هم اکنون وام مسکن روستایی در ازای ساخت هر واحد مسکونی مبلغ ۵۰ میلیون تومان است و نرخ سود آن بسیار کم و تنها ۵ درصد می باشد .

وام ساخت مسکن

یکی از پرطرفدارترین تسهیلات بانکی علی الخصوص در میان سازنده‌های مسکن وام ساخت مسکن میباشد .مهمترین علت محبوبیت این نوع از تسهیلات نیاز نداشتن به سپرده بانکی است. وام ساخت مسکن بدون سپرده برای تمامی افراد با سود ۱۸ درصد پرداخت می‌شود ، اما برای سازندگان مسکنی که دارای پروانه صلاحیت حرفه‌ای و انبوه‌سازان ای که از تکنولوژی نوین در ساخت و ساز خود استفاده می‌کنند ، سود این وام یک درصد کمتر یعنی ۱۷ درصد محاسبه می شود .
مبلغ این دو تسهیلات نیز همانند باقی تسهیلات های نام برده شده داخل مقاله، در شهر تهران با سایر شهرها متفاوت است و همانطور که در محاسبه میزان سود وام برای سازندگان دارای پروانه صلاحیت و انبوه سازان استفاده کننده از تکنولوژی های نوین ساخت و ساز تفاوت وجود دارد ، مبلغ وام نیز میان این افراد و افراد سنتی ساز تفاوت‌هایی دارد . مبلغ وام ساخت مسکن در پایتخت برای افراد سنتی ساز حداکثر ۷۰ میلیون تومان می باشد ، در صورتی که برای افراد متخصص و نوین ساز این مبلغ ۹۰ تا ۱۱۰ میلیون تومان می باشد .
لازم به ذکر است که مبلغ گفته شده در فوق مبلغ پرداختی وام برای ساخت هر واحد می باشد نه تمامی ساخت و ساز. اما مبالغ تسهیلات ساخت مسکن در شهرهای با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر به بالا حدود ۶۰ ، ۸۰ و ۱۰۰ میلیون تومان و برای شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰هزار نفر در حدود ۵۰ ، ۷۰  و ۹۰ میلیون تومان در دسترس سازندگان مسکونی قرار می‌گیرد .اما در این وام مبالغ برای مناطق محروم که تماماً از ساخت سنتی استفاده می کند در حدود ۴۰ ، ۶۰ و ۸۰ میلیون تومان می باشد .

وام تعمیرات مسکن

وام مشترک یا جعاله مسکن: این تسهیلات تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که سند واحد مسکونی معتبری به نام خود داشته باشند و از مزیت های آن می توان به این مورد اشاره کرد که هم کسانی که وام مسکن یکم را دریافت کردند می توانند از وام جعاله مسکن استفاده کند ، هم کسانی که از طریق اوراق اقدام به دریافت وام مشترک کردند و هم کسانی که در صندوق پس انداز کشوری مسکن سپرده دارند.
سود وام تعمیرات مسکن همانند وام ساخت مسکن ۱۸ درصد می باشد و شما تنها از طریق خرید اوراق می توانید این وام را دریافت کنید . به طور مثال برای وام ۴۰ میلیون تومانی باید ۸۰ برگ اوراق تهیه نمایید . برای دریافت وام تعمیرات مسکن در اکثر بانک ها نیازی به ضامن نبوده و سند واحد شما ضامن بازپرداخت اقساط خواهند بود اما با این حال برخی از بانک‌های کشور جهت اطمینان درخواست چک سفته و یا ضامن می کند .

 • اگر قصد داشته باشید که از وام تعمیرات مسکن خود برای ملک دیگری استفاده کنید سند ملک جدید باید با سند ملک قبلی جایگزین شود و نیازی به پرداخت مانده بدهی نیست .
 • از شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن می توان به این موارد اشاره داشت که شما و ضامن معرفی شده نباید سابقه چک برگشتی یا وام معوقه ای داشته باشید .
 • ملک مسکونی مورد نظر برای دریافت وام نباید وام تعمیرات تصفیه نشده داشته باشد و اگر همچین موردی وجود داشته باشد ابتدا باید وام‌تعمیرات قبلی تسویه شده و بعد اقدام به دریافت وام جدید انجام دهید .
 • ملک شما باید برای تعیین مبلغ مورد نیاز برای تعمیرات کارشناسی شود و شما موظف به پرداخت هزینه کارشناسی هستید .
 • اگر در بانک دیگری نیز وام جعاله بر روی سند خود داشته باشید آن نیز باید تسویه گردد.

 تسهیلات کمکی برای مستاجران

پس از توضیح انواع وام های خرید مسکن ، یکی از طرح های کمک هزینه جدید دولت که برای مستاجران می‌باشد را نیز برایتان شرح میدهیم :
دولت همواره در تلاش است تا سقف اجاره بها را تحت کنترل خود در بیاورد و ثبات را در بازار مسکن برقرار سازد ، اما همگی ما به این امر واقفیم ک مبلغ نهایی اجاره بها و رهن خانه را صاحبخاخه تعیین میکند و اگر نتوانیم با صاحبخانه در رابطه با مبلغ به توافق برسیم ناچاراً باید به دنبال خانه ای جدید بگردیم .
از این رو دولت سیاست جدیدی را پیش گرفته که آن پرداخت تسهیلات به مستاجران می‌باشد . این سیایت می‌تواند موجب شود تا بیش از ۵۰ درصد مستاجرات توان تمدید اجاره خانه‌ی خود را داشته باشند.
بر اساس سخنان وزیر راه و شهرسازی بخشی از بودجه ۷۵ هزار میلیارد تومانی که دولت برای مبارزه با ویروس همه گیر کرونا اختصاص داده است ، به عنوان کمک هزینه به مستاجرین پرداخت شود . مبلغ این وام طی صحبت های مسئولین در شهر تهران ۵۰ میلیون تومان ، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در شهر های کوچک ۱۵ میلیون تومان می‌باشد .
سود این وام ۱۳ درصد محاسبه میگردد و این تسهیلات تنها به کسانی که حقوق ثابت دارند و یا تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد هستند پرداخت میگردد.
البته پرداخت این وام شامل شرایط متراژ خانه نیز میباشد و تنها به کسانی که در شهر تهران و شهرهای بزرگ خانه ای کوچکتر از ۷۵ متر و در شهرهای کوچک زیر ۱۰۰ متر دارند قابل پرداخت است .

انواع وام مسکن و توضیح شرایط تسهیلات

انواع وام مسکن و توضیح شرایط تسهیلات

شرایط دریافت وام های مسکن

از گذشته تا کنون وام مسکن کفاف مبلغ مورد نیاز برای خرید یک خانه را نمی‌دهد ، علی الخصوص در شهر تهران و با توجه به افزایش قیمتی که همگی شاهد آن هستیم بدون داشتن سرمایه شخصی تقریباً خرید خانه امنی غیر ممکن است و از همین رو تمایل مردم به دریافت وام های مسکن بسیار کمتر از سال‌های گذشته شده است .
خرید مسکن بدون داشتن سرمایه شخصی و کمک وام های ارائه شده با توجه به روند صعودی قیمت‌ها امکان پذیر نمی باشد ، از این رو دولت باید درصدد باشد تا کمک رسانی بهتر و افزایش مبلغ تسهیلات را اجرایی کند . خبرهای زیادی شنیده می‌شود که رئیس کمیسیون مجلس درصدد افزایش مبلغ وام مسکن و راحت تر کردن شرایط صاحب‌خانه شدن مردم می باشد اما هیچکدام از این اخبار قطعی نشده است.
نحوه ثبت نام انواع وام مسکن
متقاضی تسهیلات بسته به نوع وام درخواستی و نوع بانک و محل زندگی باید اقدام به دریافت وام مسکن مورد نظر خود نماید و در ابتدا شرایط ثبت نام را به نحوه احسنت پشت سر بگذارد ، این مراحل به طور معمول با مراجعه به بانک مورد نظر و دریافت لیست مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست شروع می شوند که معمولا روند جمع آوری مدارک و یافتن ضامن های معتبر مورد تایید بانک کمی به طول می انجامد. افراد متقاضی امروز می توانند با مراجعه به وب سایت رسمی بانک مورد نظر لیست مدارک مورد نیاز مختص به وام انتخابی خود را مشاهده کنند
مدارک لازم برای انواع وام مسکن
ما در لیست زیر مدارک مشترکی که بین بانک‌ها برای دریافت وام های مسکن وجود دارد را برایتان شرح داده ایم اما در نظر داشته باشید ممکن است برخی از بانک‌ها مدارک به خصوص و دیگری نیز درخواست کند از جهت اطمینان خاطر از تکمیل بودن مدارک استعلام مدارک مورد نیاز را از شعبه مربوطه دریافت کنید .

 1. سند و تصویر تمامی صفحات سند مالکیت (اسناد مالکیت جدید ترک برک هستند و به این امر که سند باید به نام شخص متقاضی باشد دقت کنید)
 2. اصل سند و تصویر پایان کار ساختمان
 3. ارائه مدرکی جهت تایید کد پستی ساختمان مورد نظر (مدارکی مانند فیش آب برق گاز و…)
 4. اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه متقاضی به همراه تمام صفحات
 5. اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه تمامی ضامنین به همراه تمام صفحات
 6. مدارک شغلی جهت اثبات درآمد کافی داشتن فرد متقاضی (مانند جواز کسب یا فیش حقوقی)
 7. تکمیل و امضای فرم درخواست تسهیلات
شرایط دریافت وام مسکن

شرایط دریافت وام مسکن

ضمانت انواع وام مسکن

ضمانت تسهیلات بانکی نیز همانند تمام مسائل در سال‌های مختلف تغییر کرده برای مثال در گذشته ضمانت وام مسکن باید توسط سه کارمند دولتی انجام می‌شد ، اما به مرور این تعداد به دو نفر یا حتی فیش حقوقی کارمندان بخش خصوصی نیز تبدیل شد . ضمانت وام مسکن به دو دسته کلی تقسیم می شود:
دسته اول شامل استفاده از سند به عنوان ضامن می‌باشد که در این مورد سند خانه به رهن بانک مورد نظر در می آید تا بانک اطمینان حاصل کند که دریافت کننده وام سر تاریخ مشخص تمامی مبلغ اقساط خود را پرداخت می نماید و در غیر این صورت پس از گذشت زمان های اخطار های داده شده توسط بانک به دریافت کننده بانک میتواند بعد از طی مراحل قانونی ملک مذکور را مصادره نماید .
اما در دسته دوم دریافت کننده وام باید دو شخص معتبر را جهت ضمانت به بانک معرفی نماید و در صورت عدم بازپرداخت اقساط در زمانهای معین بانک میتواند مبلغ مربوطه را پس از طی مراحل اداری از حساب‌های ضامنین دریافت کند .
پس با توجه به توضیحات ذکر شده قبل از هر گونه اقدامی جهت دریافت وام ها باید در نظر بگیرید که آیا از پس پرداخت اقساط تسهیلات موردنظر بر می‌آید یا خیر؟

اقساط انواع وام مسکن

همانطور که میدانیم هر وامی بسته به مبلغ میزان سود و مدت زمان بازپرداخت مقدار اقساط متفاوتی دارد اما این نکته را در نظر بگیرید که انتخاب شما پرداخت اقساط پلکانی است یا پرداخت با روند ساده؟
در روند پلکانی اقساط شما معمولاً رشد صعودی دارند و از مبالغ پایین تر شروع شده و در مدت زمان های تعیین شده به آنها افزوده می‌شود اما در روش پرداخت اقساط به نوع ساده شما مبلغ ثابتی را تا زمان پایان اقساط وام خود پرداخت خواهید کرد البته این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی وام های مسکن دارای شرایط پرداخت پلکانی نیستند.
مورد دیگری که باید برایتان ذکر کنیم این است که هر بانکی بسته به شرایط خود می‌تواند در صورت دیرکرد بازپرداخت سراغ ضامن های شما رفته برای شما اخطار ارسال کند یا در برخی اوقات جریمه نیز در نظر بگیرد بنابراین باز هم ذکر می‌کنیم که قبل از درخواست تمامی شرایط را بسنجید
میزان سود انواع مختلف وام مسکن
در توضیحات انواع وام های مسکن میزان سود هر وام را برایتان شرح دادیم اما به صورت کلی باید بدانید که سود وام ها بسته به نوع آنها از ۲ درصد شروع ودر برخی وام‌ها به ۱۸ درصد نیز می‌رسد .
به طور معمول وام های جعاله و تعمیرات و ساخت سود بیشتری نسبت به وام های خرید مسکن یکم دارند.
تفاوت میان وام مسکن زوجین و مجرد ها
مهمترین تفاوت وام زوجین و مجرد ها در این است که جهت دریافت وام زوجین شما دو نفری اقدام به دریافت یک وام می‌کنید و با طی روندی سریع و مشخص دو برابر مبلغ افراد مجرد وام دریافت می کنید . طبق نوشته های قبلی اگر در نظر بگیریم که وام مسکن یکم ۹۹ در شهر تهران برای هر شخص ۸۰ میلیون تومان است شما در صورت زوج بودن مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان را دریافت می کنید.

اقساط وام مسکن

اقساط وام مسکن

نتیجه گیری

 • در صورت نگاه کلی به بازار مسکن درمیابیم که خرید مسکن تنها با پس انداز حقوقی با توجه به رشد صعودی قیمت ها امکان پذیر نمی باشد و جهت خرید نیاز به دریافت تسهیلات و وام ها داریم .
 • کشور ها بسته به امکانات و بودجه که در اختیار دارند این تسهیلات را در اختیار مردم خود قرار می‌دهند تا افراد را در رسیدن به هدفشان یاری کنند.
 • این تسهیلات تنها مختص افراد خاصی نیست و تن برای تمامی افراد اعم از بازنشستگان شهرنشینان روستاییان مجرد ها جوانان زوجها سازندگان و غیره فراهم است .
 • وام های مسکن به طور کلی به دو دسته اوراق و صندوق پس انداز مسکن و تقسیم می‌شود که برای دریافت هر کدام روند خاصی را باید طی کنید برای دریافت تمامی وام های مسکن شما حتماً باید قصد دریافت کمک هزینه یکی از موارد خرید ساخت تعمیر را داشته باشید .
 • مبالغ وام های مسکن متفاوت بوده و از ۲۰ میلیون تومان تا ۴۰۰ میلیون تومان متغیر است زمان بازپرداخت اقساط وام ها نیز متفاوت بوده و بسته به نوع تسهیلات درخواستی متغیر است .
 • تعاونی کاشانه همت را نیز میتوان یکی از راه های کمک به صاحب خانه شدن شما دانست . ما در تعاونی کاشانه همت سعی بر این داریم تا با ایجاد شرایطی مناسب شما را در امر خانه دار شدن یاری کنیم . جهت مشاهده پروژه های تعاونی کاشانه همت روی لینک زیر کلیک کنید .

پروژه های تعاونی کاشانه همت 

در این مقاله سعی شده تا تمامی ابهامات و اطلاعات مورد نیاز جهت دریافت انواع وام های مسکن شهر داده شود ، برای کسب اطلاعات در رابطه با پروژه های موجود در حال ساخت منطقه ۲۲ میتوانید با کارشناسان تعاونی کاشانه همت در ارتباط باشید.

تعاونی کاشانه همت

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *