02144761201تماس مستقیم با تعاونی
محله دهکده المپیک

معرفی محله دهکده المپیک(تهران)

دهکده المپیک،محله ای قدیمی در شمال غرب تهران

دهکده المپیک یکی از محله های شهر تهران است.این منطقه در شمال غربی تهران قرار دارد.در گذشته بخشی از کن و بخشی از منطقه ۵ شهرداری تهران بود. اما با تقسیم اراضی منطقه ۵ و تأسیس منطقه ۲۲ شهرداری تهران ، بخشی از این منطقه تازه شد. بافت این محله قدیمی است. زیرا این شهر در دهه ۱۳۴۰ (خورشیدی) ساخته شده است. دهکده المپیک به دلیل کاربری اولیه از معماری خاصی برخوردار است.

بلوک های چهار یا پنج طبقه ، به نام شهرک لاله ، با فضای سبز از یکدیگر جدا شده و محله ای نسبتاً دنج و خاص ایجاد کرده اند.نام ان از بازیهای آسیایی ۱۹۷۴ در تهران گرفته شده است که در واقع دهکده ای است که زندگی ورزشکاران بازی ها در آن واقع شده است.

محله دهکده المپیک

محله دهکده المپیک

پارک جوانمردان در این محله واقع شده است. دانشگاه علامه طباطبایی ، بزرگترین دانشگاه علوم انسانی ایران ، از سال۱۳۸۵ به این دهکده نقل مکان کرده است.در این محله شهرکی به همین نام وجود دارد ، شهر دهکده المپیک ، که بیش از ۷۰۰ خانواده در آن زندگی می کنند ، بیشتر آنها کارمندان سازمان تربیت بدنی هستند. دانشگاه علامه ، سینمای دهکده المپیک و باشگاه ورزشی توحید در این شهرک قرار دارند.

سینمای این شهر در سالهای اخیر بازسازی شده است و دارای دو اتاق زیبا و مدرن است. این سینما در گوشه شرقی شهر ، رودخانه کن و باغ ها در گوشه شرقی و کوه های البرز در گوشه شمالی واقع شده اند. این شهر همچنین از گوشه جنوبی به بزرگراه همت می رسد.

دهکده المپیک یکی از قدیمی ترین محلات تهران محسوب میشود و یکی از بهترین مناطق منطقه ۲۲ محسوب میشود

 

محله دهکده المپیک

محله دهکده المپیک

علت نام گذاری میدان المپیک

طبق افسانه ها ، زئوس و کرونوس ، دو خدای یونان باستان ، بر سر سلطه المپیا با یکدیگر اختلاف داشتند و سرانجام زئوس پیروز شد. با توجه به این داستان ، بازی های المپیک یادبود این پیروزی است. میدان المپیک در منطقه ۲۲ شهرداری تهران از همین نام گرفته شده است.

دسترسی های میدان المپیک

ضلع شمالی میدان المپیک به بزرگراه همت و ضلع جنوبی به بزرگراه رسالت منتهی می شود. در ضلع شمالی میدان بلوار دهکده المپیک واقع شده است و در قسمت جنوبی بلوار صدرا را مشاهده می کنیم. عنصر میدانی المپیک نمادی از مشعل المپیک است و بر اساس نماد بازی های مختلفی که در این مسابقات برگزار می شود ، طراحی شده است.در اطراف میدان المپیک ، دهکده المپیک ، پارک جوانمردان ،  شهرک صدرا را می بینیم که از مهمترین فضاهای شهری اطراف میدان هستند.

میدان دهکده المپیک

میدان دهکده المپیک

شهرک مسکونی صدرادر حوالی میدان المپیک و شرق میدان واقع شده است و دسترسی راحتی به ورزشگاه آزادی دارد. این شهرک که در مجاورت بزرگراه آزادگان شرق واقع شده دارای ۳ منطقه مجزا و ۵۷ بلوک مسکونی است.

شهرک صدرا منطقه 22

شهرک صدرا منطقه ۲۲

تراکم جمعیت و قیمت خانه

جمعیت این محله بیش از ۷۰۰ خانوار با ۶۵۷۸ نفر جمعیت است. مساحت این محله ۷/۰۵ کیلومتر مربع محاسبه شده است. این محله به دلیل بافت قدیمی تقریباً مملو از جمعیت است و هیچگونه بازسازی در داخل شهر انجام نشده است. بازسازی ها فقط توسط ساکنان و در داخل واحدها انجام شده است و این شهر هنوز شکل قدیمی خود را حفظ کرده است. همچنین شهرک لاله که دارای ۸۱ بلوک ۸ واحدی است از دیگر محله های این منطقه است که از شمال به بزرگراه شهید همت متصل است.

محله دهکده المپیک

محله دهکده المپیک

اهمیت خرید خانه در محله دهکده المپیک برای متقاضیان زیادش

موقعیت مجموعه ورزشی آزادی و استادیوم ۱۰۰۰۰۰ نفری آن در این منطقه باعث شهرت ویژه این محله شده و میزبان ورزشکاران کشورهای دیگر است. این محله به دلیل موقعیت مکانی خود از آرامش و سکوت بی نظیری برخوردار است. این محله همچنین از امکانات علمی و تفریحی بسیار خوبی برخوردار است که اکثر ورزشکاران مشهور از این امکانات ناب استفاده می کنند. همه این عوامل باعث جذب مردم به سرمایه گذاری در این محله شده است.

مجموعه-ورزشی-ازادی

مجموعه-ورزشی-ازادی

مراکز آموزشی و فرهنگی

در جنوب غربی دهکده ، سه ساختمان آموزشی وجود دارد که برای مدتی به یک ساختمان آموزشی و بعداً به خوابگاه دانشجویان دانشکده تربیت بدنی تبدیل شدند. در آغاز جنگ ایران و عراق ، مهاجران جنگ زده در این ساختمان ها مستقر شدند و سرانجام ، در سال ۱۳۸۲ (خورشیدی) ، دانشگاه علامه طباطبایی در این محله مستقر شد. در همسایگی دهکده المپیک ، مدرسه دولتی شهید مطهری در ابتدای شهرک و دانشگاه دولتی علامه طباطبایی در غرب شهرک واقع شده است. این منطقه دارای یک سرای محله است که به نوعی یک مرکز آموزشی و فرهنگی است.

مراکز مذهبی

مسجد حضرت ابوالفضل (ع) در مرکز دهکده المپیک و در مجاورت پایگاه بسیج و سینما واقع شده است، جایی که همه امور مذهبی مانند اعیاد ، مراسم عزاداری و نمازهای روزانه در آن برگزار می شود. مسجد امام رضا نیز در زیبا دشت بالا واقع شده است که یک مسجد بزرگ است.

مسجد-امام-رضا

مسجد-امام-رضا

مراکز خرید محله دهکده المپیک

در مرکز دهکده المپیک ، مجموعه ای برای خرید و رفاه حال ساکنان وجود دارد که شامل فروشگاه های کوچک و یک فروشگاه تعاونی برای مصرف کنندگان تربیت بدنی است،در این محله بازار تره بارمحلی و فروشگاه زنجیره ای شهروند موجود است.

مکان های ورزشی و تفریحی محله

دهکده المپیک به دلیل همجواری با بزرگترین قطب های گردشگری

منطقه ۲۲ ، یعنی دریاچه چیتگر و آبشار تهران توانسته است مورد توجه بسیاری از خانواده ها قرار گیرد. از جمله امکانات تفریحی نزدیک به این محله می توان به پارک بزرگ جوانمردان ، آبشار تهران و پارک جنگی چیتگر و دریاچه خلیج فارس تهران در همسایه غربی این محله اشاره کرد.از شاخص ترین اماکن ورزشی نیز میتوان به باشگاه ورزشی توحید اشاره کرد که بین اهالی محله شناخته شده میباشد.

بوستان جوان مردان

بوستان جوان مردان

یکی از بزرگ‌ترین بوستان‌های غرب تهران است که بین اتوبان حکیم و اتوبان همت قرار گرفته است.

مراکز درمانی

مرکز بهداشت دهکده ، مرکز جراحی ارم یکی از مراکز درمانی این شهرک است.ساکنان این محله همچنین می توانند به بیمارستان ایرانیان که در پشت بازار میوه و تره بار قرار دارد مراجعه کرده و یا برای فعالیت های پزشکی از مراکز درمانی واقع در محله مجاور شهرک راه آهن (گلستان) استفاده کنند.

مرکز-جراحی-ارم

مرکز-جراحی-ارم

مراکز دولتی محله

از جمله مراکز مهم دولتی در این محله می توان به بانک هایی مانند بانک ملی ، بانک تجارت ، بانک پاسارگارد ، بانک صادرات و … و ایستگاه آتش نشانی اشاره کرد. همچنین ، یکی از مراکز مهم دولتی – فرهنگی ، دانشگاه علامه طباطبایی در همسایگی است.

دانشگاه-علامه-طباطبایی

دانشگاه-علامه-طباطبایی

در پایان اگر قصد زندگی در محله دهکده المپیک را دارید بهتر است بدانید که خرید خانه در این محله هیچ ریسکی ندارد و می توانید با خیالی آسوده در این محله سرمایه گذاری کنید.تعاونی مسکن سازان کاشانه همت

2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

avatar
مهدی سرلک

عالی بود, شما توی این شهرک هم پروژه دارید؟

2021-01-31 21:35:03
  • hemat-admin

    با سلام و احترام ، در شهرک سرو آزاد خیر ، اما در نزدیکی این محله پروژه های دیگری از تعاونی کاشانه همت موجود ا ست.

    2021-02-01 07:46:15