02144761201تماس مستقیم با تعاونی
انواع سند ملکی

انواع سند ملکی

اگر تاکنون قصد و یا اقدام به خرید یا پیش خرید ملکی کرده باشید به طور حتم نام انواع سند ملکی به گوشتان خورده است . برای فروش ملک خود یا خرید ملکی جدید بهتر است جهت آگاهی بیشتر در مورد مسائل مربوط به ساناد با ما همراه باشید تا توضیحات کاملی از نحوه گرفتن انواع اسناد و تفکیک آن ها برایتان شرح دهیم .

تعریف سند ملک :

سند ملک نامی آشناست که یقیناً تا کنون اسم آن به گوش شما خورده است اما معانی موجود از این کلمه در ذهن هر شخص میتواند متفاوت باشد ، بنابراین در ابتدا معنی جامع سند یک ملک و انواع آن ها را برایتان توضیح می دهیم :
کلمه سند در لغت نامه های فارسی به معنی نوشته ای رسمی است که دارایی فرد را اعم از ملک ، طلا ، پول نقد ، یا هرچیزی اثبات میکند ، در اصل همانطور که در ماده ۱۲۴۸ قانون مدنی تعریف شده سند عبارت است از هر نوشته که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد .

انواع سند ملکی

انواع سند ملکی

جهت خرید هر نوع ملکی ابتدایی ترین اقدام اطمینان حاصل کردن از نوع و میزان اعتبار سند آن ملک میباشد ، باید بدانید سند ملک رسمی است یا عادی و یا سندی چند دسته است یا مشاع .
کارشناسان تعاونی کاشانه همت به شما پیشنهاد میکنند که هرگز بدون داشتن اطلاعات کافی یا شخصی که از نظز حقوقی بر این موارد آگاه باشد و به او اطمینان کامل داشته باشید وارد هیچ معامله ای نشوید ، به این دلیل که بعد از وقوع اتفاقات احتمالی جهت برگرداندن سرمایه از دست رفته خود باید مدت زمان بسیاری را در مراجع غذایی و مراکز قانونی سپری کنید .
سندهای ملکی انواع مختلفی دارند که هرکدام از آنها دارای مسائل و موارد حقوقی مخصوص به خود هستند ، در ادامه انواع سند را به صورت خلاصه برایتان نام برده و شرح می دهیم :

سند رسمی

همانطور که از کلمه سند رسمی پیداست این نوع از اسناد ، اسنادی هستند که در دفاتر اسناد رسمی ، املاک یا ادارات ثبت مرتبط در حضور مامورین رسمی و قانونی بر طبق قوانین و مقرراتی ثابت تنظیم شده باشد .

سند مشاع

سند ملکی مشاع در تعریف ساده سندی است که چند فرد برای ملک شراکتی دریافت کرده اند ، یعنی در اصل چند فرد مالک یک ملک اعم از زمین ، آپارتمان یا هر نوع از املاک هستند و هر کدام سندی جداگانه دارند . ملک مشاع نیز ملکی است که چندید سند دارد و بین چندین فرد تقسیم شده است .برای مسائل حقوقی مربوط به خرید یا فروش این نوع از املاک بهتر است قبل از هر کاری اطلاعاتی کامل کسب کنید .

سند ملکی شش دانگ

سند ملکی شش دانگ

سند ملکی شش دانگ

در این نوع از اسناد ملک مذکور در سند تنها به یک شخص متعلق بوده و منظور از شش دانگ شش جهت شما ، جنوب ، شرق ، غرب ، پایین و بالاست . در رابطه با ۴ جهت اصلی که تمامی افراد آگاهی کامل دارند اما باید برایتان ذکر کنیم منظور از جهت بالا و پایین فضاهای موجود در زیر زمین و یا بالای ملک میباشد . سند ملکی شش دانگ کمترین نوع مسائل حقوقی را دارا بوده و جزئی از دسته اسناد رسمی به شمار میروند .

سند ملکی مفروز

هنگامی که چند شخص به طور مشترک درای ملکی با سند مشاع هستند و یکی از این اشخاص قصد جداسازی و یا ساخت و ساز بر روی قسمتی از ملک که متعلق به خودش میباشد را دارد ، باید از شرکا بخواهد که سهم او را از ملک جداسازی کنند و در این صورت ملک باید به نسبت سهم مشاعی مالکان میان آنان افراز شود ، در قوانین ثبتی مفروز به معنای جداکردن سهم شخص از یک ملک مشاع است . سند ملکی مفروز در بین اسناد موجود در ایران جزء پیچیده ترین هاست .

سند ملکی تک برگ

امروزه از این نوع اسناد ملکی به جهت سهولت در نگهداری و حمل آن ها توسط اشخاص ، استفاده میشود . سند ملکی تک برگ تنها برای یک مالک صادر میشود و در صورت فروش ملک سند جدیدی برای فرد خریدار صادر خواهد شد . سند تک برگ از سوی مراجع رسمی در نظام اسناد کشور نیز مورد تایید قرار گرفته است . یکی دیگر از ویژگی های مثبت سند تک برگ ، داشتن کروکی ساختمان و اطلاعات تکمیلی دقیق تری نسبت به ملک میباشد .

سند ملکی وقفی

همانطور که از نام این سند پیداست اسناد وقفی اسنادی هستند که صاحبان آن ها در زمان حیات خود ملک مورد نظرشان را وقف می کنند و ملک به دست اداره اوقاف کنترل میشود که در اکثر موارد این املاک به صورت اجاره ۹۹ ساله استفاده می شوند . هیچ شخصی اجاره خرید یا فروش ملک اوقافی را بدون درخواست رسمی از اراده اوقاف و کسب مجوز ندارد و در صورت انجام ، تخلف محسوب میشود .

سند المثنی

سند ملکی المثنی

سند ملکی المثنی

اگر سند ملک یا املاک شما به هر دلیلی اعم از دزدی ، مفقودی ، آتش سوزی و …. از بین رفته باشد و به آن دسترسی نداشته باشید ، مالک رسمی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز برای درخواست سند المثنی به اداره مربوطه مراجعه کرده و پس از تکمیل کردن مراحل سند رسمی المثنی خود را دریافت کند . پس با توجه به توضیحات ذکر شده سند المثنی سند دومی است که در صورت از بین رفتن سند اصلی مورد استفاده قرار میگیرد .

سند ملکی عرصه و اعیان

این نوع سند در اکثر مواقع برای آپارتمان ها مورد استفاده قرار میگیرد . سند عرصع سند زمینی است که آپارتمان در آن ساخته میشود و سند اعیان مربوط به واحدهای ساخته شده در یک آپارتمان میباشد . میزان عرصه و اعیان هر شخص بستگی به متراژ واحدی میباشد که خریداری کرده یا به ارث برده است . برای مشخص کردن میزان عرصه افراد میتوانند درخواست خود را در اداره شهرداری به ثبت برسانند . در اکثر اوقات این مسئله برای املاک ورثه ای د رهنگامی که ورثه قصد تخریب و بازسازی ملک را دارند استفاده میشود .

سند ورثه ای

یکی از آشنا ترین نوع اسناد برای هرشخص اسناد ورثه ای هستند و همانطور که میدانید بعد از فوت مالک تمامی دارایی های او به وراث میرسد . وارثان جهت مشخص کردن میزان سهم خود میتوانند با مراحعه به اداره ثبت و یا درخواست همکاری از یک وکیل درخواست جداسازی و صدور سند انجام دهند .

سند ملکی تفکیکی

اسناد ملکی تفکیکی هم میتوانند شامل اسناد ورثه ای و هم اسناد مشاع باشند البته به صورت جداسازی شده یا به عبارت دیگر تفکیک شده . این نوع اسناد اسنادی هستند که برای یک ملک ، اما به صورت تقسیم شده و با مشخص کردن سهم هر فرد از شراکت یا میراث بوجود می آیند .

سند وکالتی

سند وکالتی

سند وکالتی

در بعضی اوقات این مورد پیش می آید که فردی به دلیل عدم توانایی ، بیماری ، فوت و …. وکالت رسمی اموال خود را به شخص دیگری واگذار میکند و شخص به عنوان وکیل و یا فروشنده فرد اصلی قرار میگیرد ، البته این نوع وکالت باید حتماٌ به صورت محضری و در ادارات رسمی به ثبت رسیده باشد تا دارای اعتبار لازم باشد . در صورت جعل وکالت توسط شخصی ، شما به صورت رسمی میتوانید از مراجع قانونی پیگیری کرده و از فرد متخلف شکایت کنید .

سند ملکی معارض

برای تعریف ساده تر اسناد معارض مثالی برایتان شرح میدهیم:
فرض کنید که ملکی توسط یک شخص کلاهبردار همزمان به چندین فرد فروخته شده باشد و برای آن ها سند نیز صادر گردیده که اسناد صادر شده با تاریخ و نام متفاوتی هستند به این اسناد اسناد معارض میگویند . این نوع صدور سند میتواند بنابر اشتباهات نیز شده باشد و در صورت مشاهده با مراجعه به دادگاه میتوانید سندی را که تعرض بر ملک و سند اصلی داشته باطل کنید .

سند بنچاق

در زمان قدیم که پیشرفت تکنولوژی به صورت امروزی نبوده اگر دو فرد بر سر خرید و فروش ملک یا چیزی به تفاوق میرسیدند در میان خود قرار دادی مینوشتند و با استفاه از مهر و امضای خودشان به آن اعتبار و رسمیت میدادند ، این نوع اسناد امروزه کاربرد چندانی ندارند اما در مراجع رسمی پس از تایید اعتبار مورد قبول واقع میشوند .

سند ملکی شورائی

سند ملکی شورائی فاقد هرگوه اعتبار رسمی است و توسط شورای شهر یه منطقه صادر میشود ، اما پیشنهاد ما به شما این است که هرگز همچین سندی دریافت نکنید زیرا برای تبدیل آن به سند رسمی باید مراحل و زمان زیادی را در ادارات مربوطه بگذرانید .

سند منگوله دار

یکی دیگر از مسئن ترین نوع سند ها ، سند منگوله دار میباشد . این اسناد همانطور که از نام آنها پیداست دارای منگوله می باشند . منگوله های این اسناد توسط اداره ثبت به صورت پلمپ روی آن ها ایجاد میشود و نشانه صحب و معتبر بودن یک سند است ، در رابطه با سند منگوله دار هیچگونه شک و شبهه ای وجود ندارد .

سند ملکی رهنی

در صورتی که شخصی هنگام خرید یک ملک بخواهد از تسهیلات بانکی بهره ببرد میتواند سند خود را در رهن بانک قرار دهد . تا اتمام اقساط تسهیلات سند نزد بانک مربوطه باقی خواهد ماند و در صورت پرداخت نکردن اقساط بانک دارای حق ادعای مالکیت بر ملک می باشد .

تفاوت افراز و تفکیک

افراز و تفکیک سند ملکی

افراز و تفکیک سند ملکی

برای درک بهتر میان تفاوت افراز و تفکیک یک سند بهتر است مطالب ابتدایی مقاله را نیز مطالعه بفرمایید .
برای بیان ساده این تفاوت میتوان به این صورت گفت که اگر ملکی مشاع باشد پس از تقسیم و قطعه قطعه شدن آن میزان سهم هرکس در قطعه های جدید مشخص است اما افراز در حالتی اتفاق می افتد که یکی از شرکا با وراث قصد جداسازی سهم خود و خرید و فروش یا ساخت و ساز به صورت منفرد داشته باشد .
از دیگر تفاوت های میان افراز و تفکیک میتوان به این نکته اشاره داشت که تفیک یک ملک تنها در اداره ثبت انجام میپذیرد اما افراز یک ملک میتواند در دادگاه نیز صورت گیرد .

سند های منطقه ۲۲ چگونه است؟

عمده بافت منطقه ۲۲ تهران توسط تعاونی های مسکن ساخته شده  اند و به دلیل این که تعاونی ها با زمین های واگذار شده اقدام به انجام این کار کرده اند بعضی از پروژه ها دارای سند تک برگ تفکیکی نمیباشند ، اما لازم به ذکر است که تعاونی مسکن سازان کاشانه همت به عنوان یکی از بزرگترین سازندگان در منطقه ۲۲ تهران صرفا اقدام به ساخت پروژه های مسکونی میکند که زمین های آن تماما دارای سند تک برگ میباشند ، به عنوان مثال پروژه سران مروارید شهر دارای سند تگ برگ میباشد ، و حتی پروژه سران حکیم و یا پروژه پارک مسکونی سران

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *