02144761201تماس مستقیم با تعاونی
شهرک راه آهن

معرفی شهرک راه آهن یا شهرک گلستان

شهرک راه آهن

در این مقاله قصد معرفی یکی دیگر از شهرک های غرب تهران (شهرک راه آهن یا گلستان ) واقع در منطقه۲۲ را داریم . این شهرک یکی از محلات تحت اختیار شهرداری منطقه۲۲ می باشد ، جهت کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با این شهرک در ادامه با ما همراه باشید.

تعاونی کاشانه همت

تاریخچه پیدایش و علل نامگذاری :

شهرک راه آهن به شهرک گلستان نیز معروف است و تاریخچه پیدایش آن به حدود ۶۰ سال پیش اوایل دهه ۴۰ برمیگردد این شهر که بعد از تشکیل تعاونی کارکنان شرکت راه آهن و فروش زمین های مسکونی موجود در آن به اعضا رونق گرفت و ساخت و ساز های بسیاری در آن انجام شده و تاکنون نیز ادامه دارد تا پیش از این اقدام تمامی این اراضی متعلق به فئودالهای زمیندار اهل منطقه کن بوده و با نام لتمان کن شناخته می شده اند . رونق اصلی این شهرک پس از انقلاب و با مهاجرت مردم از روستاها به شهرها افزایش قیمت زمین در تهران و ناچار شدن مردم به حاشیه نشینی آغاز گردید و پس از آن زمینهای انتهای شهرک به اعضای تعاونی مسکن هوانیروز در متراژهای ۲۰۸ متری فروخته شدو ساخت و سازها بسیار بیشتر شدند .

علت اصلی نامگذاری شهرک راه آهن جهت زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدای شرکت راه‌آهن میباشد در چند سال گذشته تلاش های بسیاری جهت تغییر نام این شهرک صورت گرفته اما این اقدام موجب سردرگمی مردم شده شهرک راه آهن یا همان شهرک گلستان که علت تغییر نام آن از شهرک راه آهن به شهرک گلستان بخاطر آب و هوای بی نظیر و وجود بافت گیاهی و فضای سبز با مساحت بالا در آین محله میباشد ، به این صورت به نظر می رسد که تغییر نام های بسیاری کاری انجام شده که به عنوان مثال می توانیم برایتان از بلوار کاج که اکنون توسط شهرداری منطقه۲۲ بلوار شهید برادران زینعلی یا تغییر نام بخشی از بزرگراه همت به بزرگراه شهید خرازی و اصیل‌ترین مشخص در این تغییر نام که دریاچه چیتگر به دریاچه شهدای خلیج فارس البته به تصمیم مقامات شهری می باشد نام برد.

تعاونی کاشانه همت

موقعیت جغرافیایی و دسترسی ها :

شهرک راه آهن گلستان در قسمت شمال غربی تهران و و جزء محدوده شهرداری منطقه۲۲ قرار دارد این شهرک از قسمت شمالی به ارتفاعات البرز و بزرگراه شهید خرازی(همت قدیم که قسمتی از آن به صورت جداگانه نامگذاری شده ) از قسمت جنوبی به پارک جنگلی چیتگر و آزادراه تهران و کرج و از سمت شرقی به بزرگراه آزادگان شمالی و سمت غربی نیز به دریاچه چیتگر ،مجتمع تفریحی گردشگری بام لند   مجتمع ایران مال و بلوار طبیعت متصل می گردد.با نگاهی کلی به شهرک راه‌آهن می‌توان گفت بافت این منطقه اکثرا ویلایی و نوساز بوده اما در چند سال اخیر ساخت و ساز برج های سر به فلک کشیده رونق گرفته است علت پرطرفدار بودن این منطقه در ساخت و ساز داشتن خیابان های بسیار عریض می باشد که مزیت بسیار بزرگی برای این منطقه به شمار می‌رود زیرا ساکنین آن با کمبود جای پارک مواجه نمی شوند.

طبق آنچه که می دانید اکثر محله های منطقه۲۲ دارای ساختمان های نوساز می‌باشند در ادامه برخی از این محلات را جهت آشنایی بیشتر برایتان نام می بریم: شهرک یاس ، شهرک صدرا ، شهرک چشمه ،شهرک گلستان غربی و شرقی ،شهرک چیتگر ، محله کوهک، زیبادشت بالا و پایین، شهرک لاله

شهرک راه آهن منطقه22

آب و هوای شهرک راه آهن :

آب وهوای این محله در اکثر مواقع خشک و خنک است و میتوانیم در گوشه و کنار این شهرک شاهد رشد درختان اناری که زیبایی شهر را چند برابر میکنند باشیم ،انواع دیگر درختان نیز در بافت شهرک راه آهن(گلستان) به کار رفته که از جمله ی آنها میتوان به کاج سوزنی ،افرا ، سرو، توت و اکالیپتوس نام برد . منطقه۲۲ به طور کلی دارای وسعت بسیار بالایی از فضای سبز میباشد و همین امر موجب مطلوب بودن آب و هوا نسبت به سایر نقاط تهران می باشد .

خیابان های اصلی و فرعی شهرک راه آهن :

اصلی ترین و پرتعددترین خیابان های شهرک راه آهن یا گلستان عبارت اند از : بلوارهای امیر کبیر ، گلها ، کاج ، کاشان ، جدی اردبیلی ، علامه قزوینی ، صدف ، موج و میعاد که دارای کاربری تجاری – اداری هستند و تقریباً تمامی نیاز های ساکنین در آنها موجود است .
برخی خیابان های شهرک راه آهن عبارتند از :بلوارهای هاشم زاده ، طبیعت ، کوهک ، یاس سوم و اقاقیا و همچنین خیابان های اصلی هوانیروز ، بنفشه ، گلفام ، میلاد ، یوشیج ، قائم ، بنفشه نهم ، مولوی و نور .

تعاونی کاشانه همت

برجهای معروف شهرک گلستان :

برج های هانا:

برج های دوقلوی هانا تشکیل شده از دو بلوک شمالی و جنوبی و واقع در نزدیکترین ترین دسترسی منطقه۲۲ به دریاچه چیتگر یعنی شهرک گلستان میباشد ، این برج ها همچنین دسترسی بسیار آسانی به بلوار کاج و خیابان امیر کبیر دارند و همانطور که برایتان شرح دادیم این دو خیابان از اصلی ترین خیابان های شهرک راه آهن برای رفت و آمد و رفع نیازهای انسانی است . برج های هانا همچنین از طریق خیابان بلوار کاج دسترسی بسیار آسانی به آبشار تهران که مکانی تفریحی و گردشگری میباشد را دارا هستند . نمای این برج ها از سیمان بوده و اسکلت انها از نوع پیچ و مهره می باشد ، برج های هانا دارای  طبقه ی ۹ واحده بوده به همراه ۱ طبقه لابی و سه طبقه پارکینگ جهت رفاه حال ساکنین .
همانطور که میدانید عموم برج های نوساز این منطقه دارای سند نیستند اما برج هانا که در سال ۱۳۹۱ اقدام به ساخت آنها شد و در سال ۱۳۹۵ تحویل مالکین گردید دارای سند رسمی بوده که مزنیتی بسیار بی نظیر در منطقه ۲۲ میباشد .این برج ها دارای نگهبانی و لابی من ۲۴ ساعته بوده و امنیت ساکنین از هر لحاظ کاملاً تضمین شده است .از دیگر امکانات برج های هانا میتوان به سالن ورزش ، استخر ،سالن اجتماعات، پارکینگ مهمان  ، چیلر مرکزی ، محوطه گلکاری شده ،۴لاین آسانسور بابریو نفربر اشاره کرد .

مجتمع مسکونی پارسیان :

مجتمع بزرگ مسکونی پارسیان متشکل از ۷ برج دارای ۵ تا ۸ طبقه میباشد ،بر خلاف برج های هانا مجتمع مسکونی پارسیان تقریبا طبقات خلوتی دارد و در هر طبقه تنها ۴ واحد قرار گرفته است .متراژ واحد های این مجتمع از ۹۰ متر تا ۱۳۵ متر است و نکته ی حائز اهمیت آن این است که یکی از این ۷ برج تنها دارای واحدهای با متراژ ۱۳۵ متر بوده و واحدی با متراژه دیگر ندارد .
این مجتمع در شهرک گلستان و اصلی ترین خیابان این شهرک یعنی بلوار امیر کبیر(با دسترسی آسان به دریاچه شهدای خلیج فارس منطقه۲۲) و همچنین در همسایگی مجتمع مسکونی دانشگاه تهران قرار گرفته است .
این مجتمع نیز همانند برج های مسکونی هانا دارای مزیت سند تک برگ میباشد ، سازه ی مجتمع از اسکلت فلزیست و نمای آن با سیمان پلاستر رنگی تزئین شده است .همانطور که از نام مجتمع پیداست سازنده ی این ۷ مجتمع تعاونی مسکن بانک پارسیان بوده است ،پنجره های بکار رفته در این ساختمان ها تماما دو جداره بوده و سیستم گرمایش نیز مرکزی است ،تمام مجتمع و محوطه ی آن دارای دوربین مدار بسته بوده تا به مدیریت این مجتمع جهت کسب افتخارات در رابطه با نظم و قانون مداری کمک کند ،از دیگر امکانات این مجتمع ها میتوان به نگهبانی ۲۴ ساعته ،خودپرداز بانکی داخل محوطه ،زمین بازی کودک و وسایل ورزشی ،فضا سازی چشمگیر ،پارکینگ مجزا برای تمامی واحد ها پارکینگ مهمان نام برد ،همچنین برخی از واحد های مجتمع پارسین ویو دریاچه زیبای شهدای خلیج فارس را داراست و شاید مهم ترین مزیت ایم مجتمع مسکونی دسترسی آسان به بزرگراه ها مراکز خرید ،خیابان های اصلی و مراکز تفریحی باشد.

شهرک گلستان

مجتمع مسکونی دانشگاه تهران :

این مجتمع نیز همانند مجتمع پارسیان دارای ۷ بلوک بوده که در سالهای اخیر در زمان های متفاوت ساخته شده و تحویل اعضا گردیده است ، خصوصیات این مجتمع ها تاحدود زیادی شباهت به مجتمع پارسیان دارند ،مجتمع دانشگاه تهران در قالب برج هایی بین ۸ تا ۱۰ طبقه است و در هر طبقه ۴ واحد در متراژهای ۹۰ تا ۱۱۰متر به صورت دوخواب قرار دارد ،اما یکی از این برج ها دارای واحدهایی با متراژ ۱۳۳ متری سه خواب میباشد .موقعیت مکانی این مجتمع در بلوار امیر امیر و بلوار اقاقیا میباشد که دسترسی بسیار راحتی به مراکز خرید و رفع نیاز ها دارد ،فراموش نکنید همانطور ک ذکر کردیم این مجتمع در همسایگی مجتمع پارسیان میباشد .
سازه و نمای این برج تفاوتی با مجتمع مسکونی پارسین نداشته و امکانات آن مواردی نظیر : پنجره های دوجداره ، آنتن مرکزی ، دولاین آسانسور نفربر و بابربری،گرمایش پکیج رادیاتور ،سرمایش کولر آبی ،نگهبانی ۲۴ ساعته ،پارکینگ مهمان ،تمامی واحدها ۲ بالکن با چشم انداز خوب،سرایداری شبانه روزی است .

مراکز آموزشی و مدارس

شهرک راه آهن یا گلستان دارای مدارس و آموزشگاه در سطوح مختلف تحصیلی می باشد از جمله  : دبستان شهدای مرصاد ، دبستان پویش نوین ،دبستان شهدای راه آهن ،دبستان و پیش دبستان سلام .  دبیرستان هداوند ، شهید اندرزگو ،تهذیب، آفرینش ، مدرسه و آموزشگاه مهر ماندگار ومدرسه نرجس .

مراکز درمانی و بهداشتی معتبر

در خصوص مراکز درمانی با توجه به ازدیاد این مراکر در منطقه۲۲ و شهرک راه آهن شهرواندان و ساکنین هیچ گونه نگرانی ای از این بابت نخواهند داشت به دلیل تعدد این مراکز در شهرک با دسترسی های آسان .درمانگاه حضرت ولیعصر، درمانگاه اقاقیا ، درمانگاه رازی ، درمانگاه گلچین ،درمانگاه شفا ،درمانگاه امام رضا ، بیمارستان‌تریتا ،بیمارستان ایرانیان، بیمارستان ولیعصر ،  درمانگاه شبانه روزی گلستان ، درمانگاه تختی، درمانگاه یاس و درمانگاه شبانه روزی ارم تماما مراکز درمانی هستند که شما میتوانید به آنها مراجعه کنید .

تعاونی کاشانه همت

اماکن ورزشی :

همانطور که میدانید شهرداری این منطقه درصدد رفع تمامی نیاز های ساکنین بوده و در این راستا اماکن ورزشی و سلامت متعددی برای ساکنین فراهم کرده است که از جمله آنها میتوان به :مجموعه ورزشی کاج ، مجموعه ورزشی رعنای غرب ، مجموعه ورزشی سورن یک و دو ،مجموعه ورزشی امیرکبیر ،مجموعه ورزشی پردیسان نور ،مجموعه ورزشی غدیر ناجا ، مجموعه ورزشی آسمان غرب ،مجموعه ورزشی راد،مجموعه ورزشی اورنتا اشاره کرد

اماکن مذهبی و فرهنگی :

درکنار تمامی امکانات رفاهی و تفریحی ساکنین مراکز مذهبی مناسبی نیز در شهرک راه آهن موجود است و همینطور مراکز فرهنگی جامع برای علاقه مندان به کتاب و فرهنگ و هنر ساخته شده است که در ادامه برخی از آنها را برایتان نام میبریم :

مسجد امام علی ، مسجد جوادالائمه ، مسجد چهارده معصوم ، مسجد جامع ولیعصر (عج) ، مسجد ثارالله
فرهنگسرای امام علی ، فرهنگسرای امیرکبیر ،فرهنگسرای بنفشه ،کتابخانه پرتو ،خانه آبی ،فرهنگسرای سنبل

بوستان و دیگر امکانات شهرک راه آهن :

همانطور که میدانید منطقه ۲۲ دارای آب و هوای بسیار مطلوبی است اما شهرک راه آهن به دلیل تعدد بوستان ها و فضای سبز گسترده یکی از بهترین مناطق غرب تهران از نظر آب و هوا می باشد .در ادامه بوستان های این محله را برایتان نام میبریم و شما را با برخی دیگر از امکانات منطقه نیز آشنا میکنیم :

بوستان نسترن ، بوستان صنوبر  ،بوستان گل آرا ، بوستان گلبهار، بوستان شب بو، بوستان کاملیا ،بوستان سلامت ، بوستان کوکب ،بوستان آتش نشانو مرکز تجاری طوبی ، مرکز خرید مالمون ، مرکز خرید گلستان ،مرکز خرید باران ،مجتمع تجاری تفریحی تهران مالو مهم ترین مورد مجاورت دریاچه چیتگر و مرکز خرید بام لند

دیگر مراکز شهرک راه آهن

مرکز مخابرات شهید حق شناس کلانتری ۱۴۱ شهرک راه آهن
ایستگاه آتش نشانی
باید برایتان ذکر کنیم که دفتر تعاونی کاشانه همت نیز در این شهرک واقع در بلوار امیرکبیر می باشد.

نتیجه گیری

طبق توضیحات داده شده در می یابیم که شهرک راه آهن یا همان شهرک گلستان واثع در منطقه۲۲ شهرداری تهران یکی از بهترین مناطق از نظر آب و هوا و دسترسی به دیگر محلات تهران می باشد . این منطقه برای کسانی که میخواهند در عین دسترسی راحت به مراکز مختلف آرامش نسبی و آب و هوای مطلوب را در محل زندگی خود داشته باشند بسیار مناسب است .

برای کسب اطلاعات در رابطه با پروژه های موجود در حال ساخت منطقه ۲۲ میتوانید با کارشناسان تعاونی کاشانه همت در ارتباط باشید.
تعاونی کاشانه همت

4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

avatar
محمد رحمتی

سلام قیمت مسکن رو شما توی این منطقه دارید چقدر هست ؟

2021-07-06 07:25:42
  • hemat-admin

    سلام خیر متاسفانه ، شما باید قیمت رو از مشاوران املاک این منطقه بپرسید

    2021-07-06 07:30:45
avatar
حسین محمدی

آیا شما پروژه ای در ورآورد دارید ؟

2021-07-05 08:26:08
  • hemat-admin

    سلام خیر ، شما میتوتید در صفحه ای پروژه ها ، اطلاعات تمامی پروژه های تعاونی رو مشاهده

    2021-07-06 08:09:05